21 Ocak 2019’da 08:00 civarında bir ay tutulması gerçekleşecek.

Ay tutulmaları eski yolları, davranışları ve hikayeleri geride bırakıp, yeni yolları açar.

Bu tutulma Kova ve Aslan burcunun etkisinde. Astrolojik haritanızda Aslan burcu hangi eve denk geliyorsa o alanlarda etkilerini hissedebilirsiniz.

Kova etkisi bize kendi kabilemizi bulup ona sarılmayı, uyumlu ilişkilerle verme ve alma dengesini kurmayı öğretiyor. Şahsen kendi eğitimlerimden mezun olan arkadaşlarımla son 9 yıldır kabile yaşamının güzelliklerini yaşıyoruz. Kadınlar aynı amaçla bir araya geldiklerinde ömürlük, samimi dostluklar kuruluyor ve hem iyi hem de zor zamanlarda destek, ilham, güç alacağın bir kabilen olduğunun güveni ile kalbin yolunda ilerleyebiliyorsun.

Aslan burcunun etkisi ise öz-değer, beklentiler ve onay mekanizmaları üzerinde çalışıyor bu tutulmada. Bize dışarıya enerji akıttığımız onay bekleme halinden çıkıp, onay beklentileriyle oluşan koplikasyonlara girmeden durup kendine bakmayı öğretiyor.

Onay ihtiyacı duyduğumuz yerleri keşfettikten sonra kendi onay mekanizmamızı geliştirebilmek için ilk adımı atmış oluruz. Kendi duygusal bel kemiğini geliştirmek, duygusal olarak büyümek ve öz-değerini yaşatmak…

Duygusal olarak başkalarından beklentide olmadığımızda olgunlaşırız ve bu hal hakiki ilişkileri yaşamımıza çeker. Bağımlı ve beklentili hallerden, kendini hissedebilen, ihtiyaç duyduğu her ne ise evrenin ona vermek için hazır beklediğini ve hangi mekanizmaları kullanacağını bilen; kendi ayakları üzerinde duran… Ancak bunu yapışımız Balık çağındaki gibi narsist ve kendi duvarları arkasında olmayacak, daha doğrusu olamayacak artık. Çünkü Kova Çağı’nın birlik anlayışı bencil söylem ve eylemlere izin vermiyor. İzin vermiyorla kasıt bu yönde yani evrensel gelişen enerjiye ters gidildiğinde sert testlerle yüzleşileceği ve testi geçmeden mutluluğa gelinemeyeceği.

Öyleyse bu günlerde, (belki etkisini hissetmeye başladınız bile) öz-değeri gözden geçirmek ana temamız. Onay aranılan yönleri mercek altına alıp, öz-şefkat geliştirerek neden böyle bir beklenti içinde oldunduğunun ardındaki yaralarla yüzleşip, kabule gelme yoluna girip, kendine hassas davranmak.

Tüm bu süreçler için ise elzem bir özelliğe ihtiyacımız var; hassasiyet. Hassasiyet zayıflık değildir. Kalbin yolunda ilerlemek, kendine bağlanmak ve duygularının içinden geçebilmek, belirli bir seviyede hassasiyet gerektirir. Kendine hassasiyetle bakabilen kişi, başkalarına da aynı şekilde bakarak ilahi enerjilerin birlik titreşimi ile uyumlanır.

Aslan burcu ve Kova’nın birlikte getirdiği diğer bir enerji de başkaları ile aramıza koyduğumuz mesafenin derecesi.

Başkalarını, hocaları, guruları, popüler kişileri üstün görmek yerine, onların değerlerini bilerek insan olduklarını hatırlayıp, hata yapma olasılığı vererek saygıyı anlayışla birleştirmek bizi daha özgür hissettirecek. Bu etkiyi birkaç ay evvel yakın çevremde gözlemlemeye ve yaşamaya başlamıştım. Bu durumun sağlıksızlığını oldum olası hissederek, kendi eğitimlerimde bu etkiyi mümkün olduğunca nötrlemeye çalışıyorum bunu da en çok kendi üstadlarımla aramdaki diyaloğun sağlığını ölçerek yapıyorum.

Kendimizden üstün görüp hürmeti aşırıya kaçırdığımız ve aslında bu durumda hiç de rahat hissetmediğimiz anlara dikkatle bakalım. Neden böyle bir duygu olabilir, kaynağı nereden geliyor?

Genellikle üstün gördüğümüz kişi olmak isteriz ama o kişiyi aşırı saygı, hürmetle insanüstü bir yere konumlandırarak kendimizden uzaklaştırırız. Bu da o kişi ile ayrım yaratır. Ayrımın olduğu yerde sevgi yoktur. Sevgi yoksa anlayış da yoktur. Böyle olunca zoraki bir olduruşla o kişiye hürmet ederiz ve en ufak bir hatasında suç keçisi yapıp yerden yere vurup, gömeriz. Aslında gömdüğümüz kendi olmak isteyip de olamadığımız imajdır, kişi değil. Tarihte suç keçisi olan yüzlerce değerli sanatçı, üstad ve lider var.

Etkisinde olduğumuz Kova Çağı bu tür birlik, kardeşlik ve yoldaşlık enerjisi taşımayan, ötekileyen, nefret söylemleri ile karalayan durumlara artık kapıyı kapatıyor. Ve kapanmayan yerlerde gezegensel olarak teste tabi tutuluyoruz.

Artık sadece elit ya da belli bir küçük kesime hitap eden güçlü sistemler dönüşerek herkese ulaşılabilir hizmet verme yoluna giriyorlar. Internetin bu konuda çok daha efektif olacağını, gezegenimiz ve üzerindeki canlılar için iyi bir yere geleceğine dair ümidim var, ilk ışıklarını görebiliyorum.

Ay tutulmasının da ötesinde, önümüzdeki süreçte bireysel, narsist bakış açıları ve eylemler oldukça sorgulanır olacak. Hem kendi kişiliğimiz hem de kolektif düzlemde.

Kendi yüksek duvarları ardında yaşayanlar (hem içsel hem dışsal duvarları kast ediyorum) bu ay tutulması ile birlikte testleri yaşamaya başlayacaklar.

Ay tutulmaları eskilere kapıyı kapatırken içimizde nelerin sıkışıp, dönüşmek için çığlık attığını, sesini duyurmaya çalıştığını gözler önüne seriyor. Bulduğunuzda, her doğum gibi sancılı olacaktır ama işkenceye dönüşmesi gerekmiyor. Bu sizin elinizde her zaman. Dönüşüm yolunda, farkındalıkla, birlik bilinci ile kabul ve anlayış geliştirilerek içinden geçilen duygular, sürecinizi taçlandıracak. Duyguları hissedip, akışına izin vermenin kurtuluşunuz için ne kadar mühim olduğunu göreceksiniz. Bu alemin doğa kanunu bu şekilde işliyor.

Farkına vardığımız şeyi dönüştürebiliriz.

Uzunca bir makale oldu, 2019 yılının ilk aylarını ve nasıl gideceğini de biraz kapsamış oldum böylece. Ay tutulmasından üç gün önce ve sonrasında kendinize mercek tutun. Bakalım hangi kapılar kapanıp, hangileri açılacak.

Sevgilerimle,

Gülenay Pema


Güncel Eğitim Takvimi

• 22 Şubat – 3 Mart, Pema ile Hindistan İnzivası (Öğrencilere özel)

• 15-17 Mart, Pema ile Sufi Meditasyon İnzivası, Rishikesh, Hindistan

• 11 Nisan – 13 Ağustos 2019, YogANA Kadınlar için Yoga Eğitmenliği Prog. 200 Saat – ArıKuşu Retreat, Bodrum (Son 4 kişilik yer)

• 26-28 Nisan 2019, Kalbin Yolu İnzivası – İç-Çocuk & İç-Baba, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 2-5 Mayıs 2019, Kadın Bilgelik & Şifa Sanatı Prog. 160 Saat, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 15-19 Mayıs 2019, Vipassana Meditasyon İnzivası, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 24-26 Mayıs 2019, Kalbin Yolu İnzivası – İç-Çocuk & İç-Anne, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 5-7 Temmuz 2019, Gizemli Dişilik Kampı, ArıKuşu Retreat, Bodrum

———————————————————

Eğitimler hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için tıklayın.

*Gülenay Pema’nın verdiği eğitim ve makalelerden haberdar olmak için sağ tarafta yer alan ‘Blog’u Takip Et’ kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

2 thoughts on “Ay Tutulması; Bir Kapı Kapanıp, Yenisi Açılıyor…

  1. Gülenay Merhabalar Marttaki sufi meditasyonu için detaylı bilgi alabilirmiyim Sevgiler

    iPad’imden gönderildi

Bir Cevap Yazın