Bu akşam canlı yayında 21:00’da doğal yöntemlerle Polikistik Over Sendromu’nu iyileştiren Sema’nın hikayesini dinleyeceğiz.

Gizemli Dişilik Instagram hesabında:

https://instagram.com/gizemlidisilik?igshid=15ugqgbov5qmb

—————-

Gizemli Dişilik Eğitmenlik Programı mezunu Sema, bir süredir mücadele ettiği PKOS’u Gülenay Pema danışmanlığında tamamen doğal yöntemler kullanarak doktorunun da gözetiminde iyileştirdi. İlham dolu bir şifalanma yolculuğuna daha şahit oluyoruz.

PolikistikOverSendromu (#PKOS /PCOS) Nedir?

PCOS bugün kadınları etkileyen en yaygın hormonal dengesizliklerden biri ve sıklıkla insülin direnci ile tanımlanıyor. PCOS, 75 yılı aşkın bir süredir biliniyor ve günümüzde üreme çağındaki kadınlarda endokrin sistemin bozulmasının birincil sonucu olarak kabul ediliyor. Tahminler, Türkiye’de, #doğurganlık çağındaki kadınların %5 ila %15-20’sinin PCOS’tan etkilendiğini gösteriyor. Ancak bazı kadınlarda bu hormonal dengesizliğin hala nasıl meydana geldiği ve en etkili şekilde nasıl iyileştirileceği konusu pek de netlik kazanmış değil. Kadınların sadece %50’sinden azına doğru teşhis konuluyor. Milyonlarca kadında görülen bu belirtilere neyin yol açtığına dair net bir fikir sahibi değiliz.

PCOS birçok farklı nedenden dolayı gelişebilir; belirtiler her kadında farklı olabilir. Ancak insülin direncinin hastalığın gelişiminde büyük bir rol oynadığı görülüyor. İnsülin, yumurtalık testosteron salgılasın uyarısında bulunur ve dolaşımdaki testosteronun artmasına yol açan seks hormonu bağlayan globulin (SHBG) üretimini baskılar; bu, birçok kadında akne, yüzde tüylenme ve erkek tipi saç dökülmesine yol açar.

PCOS için batı tıbbına ait bir tedavi yöntemi yok ama altta yatan hormonal nedenler çoğunlukla geriletilebilir; hatta ilaç kullanmadan bu belirtileri hafifletmek mümkün.

#Polikistik over sendromunun yaygın görülen belirtileri: Kilo artışı, duygudurum değişiklikleri, düşük libido, düzensiz #regl döngüsü, saç dökülmesi, tüylenme sorunları ve akne sayılabileceği gibi, kadınlardaki kısırlık (infertilite) sorunlarının ana nedeni olabilir. PCOS’un belirtileri adrenal yorgunluk, kronik yorgunluk ve tiroid bozuklukları gibi diğer hormonal bozuklukların semptomlarına benzetiliyor.

Not: Herhangi bir rahatsızlık durumunda tıbbi uzman desteği alınız. Verilen bilgiler tanı ya da tedavi amaçlı değildir.

Bir Cevap Yazın