Gezegenlerle Saadet

Birisi gelip de “Kaderin yıldızlarda yazılı” dese, ona masal anlatıyor gibi mi bakardınız?

Evet, kaderimiz bir yerlerde yazılı peki bu yıldızlarda mıdır?

Astrolojik açıdan baktığımızda insanın nasıl da kendi kaderini kendi çizebileceğini görebiliriz.

Her kişi için doğum saat, tarih, enlem ve boylama göre özel olarak hazırlanan astrolojik doğum çizelgesi kim olduğumuz ve nereye gittiğimiz ile ilgili oldukça detaylı bilgiler verir.

Septik olanlarımız için konu milyarlarca insanı 12 adet burca sığdırma konusu olarak sınırlı kalsa da, gezegenler, astrolojik evler ve bunların kesişmeleri, karşılaşmaları ve çakışmaları ile oluşan ve oldukça değişken etkiler yaşamızda önemli etkilere sahipler.

Böyle olduğunda da kaderimizi değiştirmek için gerekli olan anahtar elimize verilmiş oluyor.

Doğduğumuz anda gökyüzünde gezegenlerin pozisyonu ve üzerinde oluşan enerjiler materyal dünyadaki yerimizi, duruşumuzu ve kaderimizi etkiliyor.

Astroloji oldukça karışık ve çok yönlü bir konu. Bu kısa yazıda tüm yönleri ile değinmek tabiki mümkün olmayacak ancak birçoğumuzun zaman zaman duyduğu ve etkilerini yaşadığı gezegenleri biraz da olsa inceleyebileceğiz.

Babilliler zamanında astroloji, fikirleri piktogramlar aracılığı ile anlatmak için kullanılıyordu. Zodyak’da çeşitli anlamlara gelen semboller mevcut. Burçlar için belirlenen sembollere aşikarız. Bunların yanında “trine” (üçlü kesişme) bir üçgen tarafından sembolize edilirken, “sextile” (iki gezegen arasındaki 60 derecelik mesafe) altı uçlu bir yıldızla gösterilir. Ayrıca elementleri, farklı karşılaşma ve çakışmaları anlatan daha birçok sembol de mevcut.

Dünyaca ünlü psikolog Carl Jung, astroloji ile yakından ilgiliydi, hatta hastalarını daha derinden anlayabilmek için onların astrolojik doğum çizelgelerini incelerdi. Carl Jung, semboller, bilinçaltı ve kimlik rolleri ile ilgili konularda çalışmıştı. Günümüzde NLP uzmanları Astrolojik doğum çizelgelerinden yararlanmaktalar.

Astrolojiye basitçe gezegenlerden girecek olursak onları anlamak istediğimizde her biri ile ilişkili enerjiye bakmamız ilk aşamada yeterli olacaktır.

Mesela Neptün, sisi, buğuyu ve pusu sembolize eder. Eğer sisin içine girerseniz yönünüzü bulamayabilirsiniz. Puslu bir günde doğaya ya da denize doğru baktığınızda görüşünüz net olmaz. İşte Neptün deyince aklımıza bu yaklaşım geliyor.

Neptün Balık’ı yönetir ve aynı zamanda okyanusların ve su yollarının yöneticisidir. Likit şeyler olarak tanımlayabileceğimiz sanat, film ve kreativite ile ilgilidir. Neptün’ü vücutta ayaklar, metal olarak platin, renk olarak türkuaz ve denizin renkleri sembolize eder.

Neptün başka bir gezegenle açı oluşturduğunda bu etkileşim sonucunda yukarda saydığımız özelliklerin bir kombinasyonu ortaya çıkar.

Eğer doğum çizelgenizde Neptün Ay ile karşı karşıyaysa o zaman olaylara duygusal olarak tepki vermeye eğilimlisiniz demektir. Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz kişi için yanlızca kendi görmek istediklerinizi görürsünüz. Katı gerçekler karşınıza çıkarsa da destek almaya yönlenirsiniz.

Astroloji’nin bir güzel yanı da karakterinizde yer alan ancak çok içiçe olduğunuz için görmekde zorlandığınız ya da hiç göremediğiniz bu gibi yönlerinizi açığa çıkarmak. Bu şekilde onları tanımlayabilir ve kendiniz için daha sağlıklı ve sizi mutlu edecek yöntemler, özellikler geliştirebilirsiniz.

Diyelim ki Neptün Güneş’i üçlü kesiyor (trine), bu durumda çok kreatif bir kişi olduğunuz söylenebilir. Duygularınızı sanatsal formlara aktarabilme yetisi çok gelişmiştir. Duygularınızı artistik çalışmalara aktarırken onlarla sağlıklı bir iletişim kuruyor olursunuz. Harika bir dansçı olabilirsiniz, hareket kabiliyetinizle stresi azad edersiniz. Bu doğa üstü yaratıcılığın insanlığa bağışlanmasına kanal olursunuz.

Astroloji hakkında ansiklopedik bilgiye gerek duymadan, doğum çizelgenizde Neptün yani ilüzyon ve hayal gezegeninin nerede olduğunu bilmek bile size oldukça anlamlı bilgi verebilir.

Neptün Venüs’e köşeli veya karşıt kesiyorsa bu idealist ve çok çabuk aşık olabileceğinizi gösterir. Aşık olduğunuz insanın hatalarını göremeyebilir, ve hayalinizdeki veya ihtiyaç duyduğunuz insana aşık olabilirisiniz. Eninde sonunda gerçeklerle yüzleşirsiniz ve bu durum sizi zorlayabilir.

Bu olaya olumlu tarafından bakarsak; yanılma özelliğinizin farkına vardığınızda insan doğası hakkında yavaş yavaş daha güçlü ve bilgili olabilir, bir kişiden ne kadar hoşlansanız da gerçeği açık ve net görebileceğinizi keşfedersiniz. Ama eğer bu özelliğinizi bilmezseniz aynı çemberde dönüp durursunuz.

Bazı gezegenlerin transit geçişleri hayatımızda zorlu sınavlardan geçmemize neden olur.

Bir Neptün transit geçişini önceden bilirseniz, sis bastırtığında fenerinizi yakmayı akıl edersiniz.

Her gezegen kendi özelliklerine sahiptir. Tıpkı Neptün gibi her gezegen bize farklı şeyler sunar. Hem kişisel doğum çizelgemizde karakter özelliklerini belirler hem de yılın, ayın ve günün belirli zamanlarında hayatımıza etki eder.

Güneş: Güneş Aslan’ı yönetir (gururlu Aslan) ve kalbin temsilcisidir. Metal olarak altın, renk olarak turuncu, sarı ve altın rengi ile temsil edilir. Güneş, aydınlatır, kimliğimizin parlak merkezidir.  Zodyak’daki 12 burç, güneş burcuna tekamül eder.

Ay: Ay Yengeç’i yönetir (utangaç Yengeç), göğüs ve miğde ile vücuttaki temsil edildiği organlardır. Gümüş, ve inci rengi ile sembolize edilir. Ay ışık saçar, bazen saklanır, bazen de öyle parlaktır ki en karanlık geceyi bile aydınlatır. Ay değişkendir, kaprislidir ve duygularımızı yönetir. Ayın fazları doğada belirgin etkiler gösterdiği gibi davranışlarımız ve duygularımız üzerinde de etkilerini belli eder. Dolunaylı gecelerde hastene istatistiklerine göre daha çok bebek doğar ve acil koridoları kalabalıklaşır. Astrologlar bilirler ki önemli olaylar Hilal’den hemen sonra gerçekleşir.

Doğum çizelgesinde Ay bilinçaltını yansıtır. Ay’ın karşısındaki zodyak burcu ve astrolojik evi duygusal yanılsamalarımızı ve kendimizi duygularımızı nasıl ifade ettiğimizi/edemediğimizi gösterir.

Dikkat ederseniz Güneş ve Ay gözümüze tam tamına aynı boyutta gözükür. Astroloji’de bunun anlamı Güneş’in yaşam enerjisi için, Ay’ın da duygularımızın esenliği için eşit derecede önem taşıdığıdır.

Bizi bilinçaltında motive eden durumlara biliçli bir farkındalık ile yakşamamızda Ay’ın rolü büyük. Ay burcunuzu öğrenerek ve üzerinde çalışarak iç dünyanız hakkında tiyolara sahip olabilir ve hayatınızda daha mutlu ve tatmin edici kişisel yollar bulabilirsiniz.

Kariyer anlamında Güneş büyüdüğünüzde ne olmak istediğinizi gösterebilir, Ay ise, bu yolu, nasıl olacağını ve sonuçlarını gösterebilir. Ay burcunuzu bilerek nasıl pozitif aksiyon alacağınızı öğrenebilirsiniz. Duygusal değişkenliğinizi ve dolayısıyla hayatınızdaki değişim noktalarını keşfedebilirsiniz.

Örneğin Ay burcu Yengeç olan bir kişi oldukça hassas duygulara ve hayal gücüne sahiptir. İçten ve samimi ilişkiler kurar, etraflarındakileri sıcaklıkları ile iyi hissettirirler. Her yaşam tecrübesi duygusal bir ifade şeklini alır ve uzun süre hatırlanır. Karanlık yönleri ise yaralarını iyileştirme sürelerinin çok uzun sürmesi, hatta bir ayaklarının hep geçmişte kalmasıdır. Ay Yengeç’i hassasiyetini kendisini koruma amaçlı olarak gizleyebilir. Sevdiklerinden çok şey bekleyebilirler ve kendilerinden fazla açık vermeden sevginizi teste tabi tutabilirler. Bu davranış aslında derin bilinçaltı hissi olan reddedilme ve yanlız kalma korkusundan kaynaklanır. Kendilerini evde hissettiklerinde güven ve destek abidesidirler. Duygularını dinlemek, sakinleşmek ve sünger gibi çektikleri hissiyatları dengelemek için yanlız kalmaya ihtiyaçları vardır. Bu karışık ruh için hayat testler ve ödüllerle doludur. İdeal eşleri,  Ay Yengeç’inin hem güçlü hem de hassas olan gel-gitlerini anlayışla karşılayanlar olur.

Son olarak Ay, hangi astrolojik eve ve burca denk geldiğini öğrendiğinizde, nerede ve nasıl rahat edeceğinizi gösterir. Çevre faktörlerine, materyal objelere ve size hoş gelecek duygusal yaklaşımlara dikkat çeker.

Güney ve Ay birlikte bir ekip oluştururlar. Onları birlikte incelemeniz size kim olduğunuz ve nasıl daha mutlu ve başarılı olabileceğiniz ile ilgili zengin bilgiler sunar.

Merkür: Merkür iki Zodyak burcunu birden yönetir; İkizler ve Başak. Göklerin iletişimcisi Merkür, kolları, elleri, akciğerleri ve dili temsil eder. Metali gümüştür ve mavi ve gri bu gezegene aittir. Merkür aklı ve iletişim şekillerini yönetir. Aktif, meşgul ve hızlıdır.

Aklın ışığı Merkür’dür. Tüm fikirler bu gezegenden  çıkar. Yılda altı kez yer değiştiren en hızlı gezegengir. Bu geliş-gidiş hareketi öğrenme yöntemimizi yansıtır. Önce dinler sonra deneriz. Geri döner, düzeltir sonra terkrar deneriz. Öğrendikten sonra bir sonraki derse çabucak geçeriz.

Doğum çizelgesinde Merkür’ün yeri kişisel mesajımızı nasıl ulaştırdığımızla ilgilerinir. Merkür’e denk gelen burç, kişisel yanlıgılarımızı, kendimizi nasıl ifade ettiğimizi, ev yerleşimi de hangi alanda kendimizi ifade etmenin bizim için önem taşıdığını gösterir.

Venüs: Venüs  Boğa’yı ve Terazi’yi yönetir. Boğaz, böbrekler ve dokunma hissi Venüs’e aittir. Yumuşak pastel renkler ve bakır ile temsil edilir. Venüs hislere hitap eden gezegendir ve sevginin doğasını yönetir.

Güzelliğin tanrıçası Venüs. Herkesi iyi hissettirir. Hayata pozitif bir bakış açısı sunar. Doğum çizelgenizdeki burç ve ev yerleşimine göre vücudunuzun hangi bölgeleri daha çekici öğrenebilirsiniz. Ya da diğerlerinde hangi yerleri çekici bulduğunuzu. Kişiliğinizin baştan çıkaran yönlerini size Venüs fısıldar. Ki bu yanlızca cinsel yönlerde değil hayatınızın diğer yönlerinde de. Başkalarını çekiciliğinizle, zor kullanmadan nasıl ikna edebileceğinizi gösterir.

Venüs birey olarak, özgürce diğerleriyle nasıl iletişime geçeceğimizi gösterir. Yaşamımızı nasıl uyumlu kılabileceğimizi, destek beklediğimizde bunu nasıl alabileceğimizi anlatır. Venüs burcunuzu anlayarak kişisel hedeflerinize ulaşmada uyumlu ve dengeli yollar bulabilirsiniz.

Mars: Mars Koç’u yönetir. Baş ve yüz, çelik ve demir ile temsil edilir. Mars, enerji, azim ve cinsel güdünün gezegenidir.

Mars iki belirgin enerjik aktiviteden sorumludur; bir yandan savaş tanrısıdır, etrafa korku tohumları eker, diğer yandan tarımın tanrısıdır, bitkilerin büyümesini destekler.

Mars ile kesişen burç ve ev yerleşiminiz kişisel enerjilerinizi yönlendirmediğinizde nereye doğru gidebileceklerini gösterir. Aynı zamanda kararlı ve azimli hareketlerle enerjinizi nereye odaklarsanız en güçlü sonuçları alabileceğinizin bilgisini verir. Mars’da bitmez tükenmez bir enerji vardır ki bazen yorucu olabilir. Bu gezegeni anlamamızın en önemli özelliği fazla ve doğru yönlendirilemeyen enerjiden oluşan öfke ve yıkımı kontol edebilmek. Bu şekilde bazı olayların neden kötü sonuçlandığını daha net görebiliriz ve ilerde duygusal ve fiziksel enerjiyi nasıl daha başarılı değerlendirebileceğimizi keşfedebiliriz.

Jüpiter: Jüpiter Yay burcunun yöneticisidir. Vücutta üst bacaklar ve karaciğer tarafından temsil edilir. Bu koruyucu ve adaletli gezegenin rengi pembedir. Jüpiter iyi şans ve gelecek getiren doğası güzel olan bir gezegendir. Bize hayatımızın gidişatını gösterir.

Jüpiter aynı zamanda felsefi düşünceleri etkiler. Dünya ile zihinsel iletişimi yönetir ve düşünceleri geliştirip, yeni yaklaşımlara, durumlara, olaylara hazırlanmamızı sağlar. En optimist olduğumuz alanları yansıtır, açığa çıkartır. Aynı zamanda abartıp savurgan olacağımız yerleri de gösterir. Din ve felsefeye bakış açısı Jüpiter’in hangi eve ve burca denk geldiğine bakılarak anlaşılabilir. İdealizm ve hayatınızdaki yeri yine bu gezegen tarafından belirlenir.

Hekesin hayatta bir affetme ve anlayış kapasitesi vardır. Hem kendimiz için hem de başkaları için. Jüpiter hata ve zayıflıklarımızla kendimizi affetmeyi dolayısıyla, başkalarına da bu anlayışla yaklaşmamıza yardım eder. Mükemmel bir insan tezahürü olarak değil de spiritüel olarak büyüyen ve genişleyen, ilham dolu, güven dolu, başarılı ifade şeklleri ile bize çıkış yolunu gösterir.

Satürn: Satürn Oğlak’ı, dağ keçisini, yönetir. Kemikler, dişler ve diz vucüttaki temsil ettiği yerlerdir. Renkleri kahverengi ve orman yeşilidir. Satürn “karma” ve öğrenilen, alınan derslerdir. Satürn zaman içinde karakter yapılandırmayı sever.

Jüpiter yapım aşamalarını yönetirken, Satürn yapıyı gösterir, yönetir. Yaşamımızdaki yapıları inşa ederken bize yol, yöntem gösterir, kuralları belirler.

Satürn burçlardan transit geçtirğinde hayatımıza majör değişiklikler geliyor demektir.

Her yedi yılda bir hayatımızda etkisini hissettirir. En etkili olduğu alanlardan biri de kariyerdir ve nasıl ilerleyeceğimizi gösterir. Kendi şirketimizi mi kurmalıyız, ki bu Aslan stili olurdu, yoksa Kova yolunu seçip kendimizi insanlık adına çalışmaya mı adamalıyız?

Satürn’ün çizdiği yolu takip ederek bizim için iyi olarak kariyere ulaşabiliriz.

Bazen korkularımız yeni adımlar atmamızda bize engel olur, limitli, yetersiz hissederiz. Duygusal desteğe ihtiyacımız olur. Satürn’ün doğum çizelgesindeki yeri size hangi alanlarda yapıcı, hangi alanlarda yıkıcı olabileceğinizi gösterir. Bir rehber bir öğretmen halini alır ve yaşamınızın en majör derslerini verir.

Uranüs: Uranüs Kova yani su taşıyıcısını yönetir. Bilekler ve baldırlar tarafından vucütta temsil edilir. Metali uranyum rengi elektrik mavi ve parlak pembedir. Uranüs’ün spesiyalitesi ani değişimdir. Hayatınızda ani bir değişim yaşıyorsanız çok uzağa bakmanıza gerek yok cevap Uranüs olabilir.

Uranüs ani değişim, yenilik, başlangıç ve bitişler için gerekli enerjiyi yansıtır, ihtiyacınız olan bilgi ve öngörüyü sağlar. Bireysel, özgür, sıradışı hareketler bu gezegenin özellikleridir. Doğum çizelgenizdeki yeri aile, kariyer ve ilişkilerinizde aldığınız tavırları, özgürlük anlayışınızı ve ihtiyacınızı anlamanıza yardımcı olur.

Günlük yaşamdaki sağduyu ve denge Uranüs’ün alanına girer. Hayatınızda etkili olabilecek rahatsız edici durumların önceden sinyalini vererek sizi hazırlar. İnsanlardan ve olaylardan uzaklaştığınızı (detaylara ve duygusallığa girmeden) hissettiğinizde Uranüs iş başındadır.

Pluto: Akrep’i Pluto yönetir. Üreme organları ve plütonyum Pluto’yu temsil eder ve rengi siyahtır. Akrep’in yöneticisi olarak cinselliği, ölümü, hayatın temel ihtiyaçlarını temsil eder. Mitolojide yeraltının tanrısı olarak görülür, mistik ve biraz da ürkütücüdür.

Obsesif düşünceler, ani hareketler Pluto’ya aittir. Burç ve ev yerleşimine göre hangi yıkıcı aktiviteler hayatınıza etki ediyor öğrenebilir, değiştirmek için adım atabilirsiniz.

Transformasyon ve hayati geçişler Pluto’nun alanına girer. Hayatınızdaki ölüm, kayıp gibi zorlu şartlar karşısında nasıl güçlü kalabileceğinizin yollarını gösterir. Bu olaylara karşı nasıl daha esnek davranış şekilleri geliştirebileceğinizi gösterir. Kendi sihirli yolunuzu bulmanıza önayak olur.

Ani tepkilerinizi ve hareketlerinizi kontol altına alarak içinizdeki bu enerjiyi doğru kanallara yönlendirip, spiritüel bir iyileşme ve güçlenme imkanı sağlar.

Astrolojinin sınırları yıldızlar kadar engin. Doğru değerlendirme hem sizin o anda hayattaki duruşunuzla hem de astrolojik haritanızı yorumlayan kişi ve teknik ile yakından alakalı. Bazen karşımızdaki ne derse desin biz duymak istediğimizi duyarız.

Bu yüzden de astrolojinin kendimizi ve çevremizi anlama ve büyüme açısından değerli bir araç olduğunu unutmamadan, doğru kaynaklardan yardım almanızı öneririm.

Gülenay Pema Antep

Bir Cevap Yazın