prem babaSri Prem Baba, Sachcha geleneğine bağlı ruhsal bir üstat ve Brezilya orman geleneklerinin varisidir.

Psiko-terapi ile spiritüellik, Batı ile Doğu arasında köprü olmak için çalışmaktadır.

Mesajları çoğunlukla sessizlik içinden, müzik ve meditasyonun uygulandığı Satsang (aydınlanmış kişi konuşması) aracılığı ile transfer edilir. Çalışması “düşük ben”in arındırılması ve entegre edilmesi üzerine kurulmuştur.

Bu metotlar kişisel-sorgulama olarak, kişinin hayatında sürekli olarak tekrar eden negatif şartlanmalarla olan tanımlamaların açığa çıkması için kullanılır.

Kişi, kendisini hayatında yıkıma yol açan bu negatif şartlanmalardan ayrıştırabildiğinde, bağımsız kıldığında, coşku hallerini tecrübe edebileceği iç yollar açılır.

Prem Baba, bizlerin İlahi Aşk’a birer kanal olabilmemiz için çalışmakta. Bu kanal kendi lütuf ve yeteneklerimizi keşfedip, dünyanın hizmetine sunduğumuzda açığa çıkabilmektedir.

Prem Baba yeni kitabı “From Suffering to Joy” ile psikoloji ve spiritüel konseptleri birleştirerek bizlere kişisel-keşif yolunda araçlar ve bilgelik sunuyor. From Suffering to Joy kitabı uygulamalı yollarla sevgi ve bağışlamayı kullanarak öfkeden ve negativiteden nasıl özgür kalacağımızı aktarıyor.

Öğretilerinin kadim ve ulaşılabilir oluşu A.B.D.’den Hindistan’a, Brezilya’dan Avrupa’ya dünyanın birçok yerinden binlerce ciddi öğrenciyi çekmekte.

Humanist bir psikolog olarak Prem Baba’nın metodolojisi Batı ve Doğu elementlerinin kesişerek harmanlandığı, merak uyandıran bir çalışma. From Suffering to Joy kitabı, kendine has psiko-spiritüel bilgeliği, ilişkilerimizi iyileştirip hayatımıza bolluk getirebileceğimiz uygulanabilir bir çerçevede sunuyor. Bize gereksiz acı veren, limitleyen psikolojik kalıpları kabul edip, onları aşmamızı öğreten metodlar içeriyor. Kişisel-anlayış, meditasyon ve dua aracılığıyla mutluluğa ve sağlığa ulaşabiliriz.

Prem Baba bilinçli sevgi ve aydınlanma odaklı Path of the Heart (Kalbin Yolu) organizasyonunun kurucusudur (www.PathHeart.org). Organizasyonun amacı Prem Baba’nın aydınlanma mesajı olan şevkat, tolerans ve bağışlamaya mesajlarının iletilmesidir. Path of the Heart sosyal bakım, çocuk eğitimi ve sürdürülebilirlik alanlarında aktif çalışmalar yapmaktadır. Uluslararası organizasyonun merkezleri A.B.D’de Brezilya’da ve Hindistan’da yer almaktadır, dünya çapında katılımcılara sahiptir.

From Suffering to Joy kitabı, kalbin yolunu yürüyebilmenizde hayat değiştiren tavsiyelerle doludur. Bu paha biçilmez öğretiler egonun limitlerinden uzaklaşmanıza, Prem Baba’ya göre zaten özünüz olan sevgi ve coşkuya ulaşmanızı sağlar.

Prem Baba’nın kitabının İngilizce versiyonunu aşağıdaki link aracılığıyla satın alabilirsiniz. Türkçe tercümesi devam etmektedir.

http://www.amazon.com/From-Suffering-Joy-Path-Heart/dp/1590792343

Prem Baba’nın konuşmalarından alıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

“Evrimin ilk seviyesinde, insan varoluşu kim olduğu hakkında farkındalığa sahip değildir. Onun varoluş şekli bilinçaltı tepkiler tarafından alıkonulmuştur ve kendisini sorgulayacak yeterli algıya sahip değildir. Bu şekilde kişi, kendisinin o tepkilerden ibaret olduğuna inanmaktadır.  İkinci seviyede ise, ki bu uyanışın ilk aşamasıdır, kişi bilinçaltı tepkilerden ibaret olmadığını algılamaya başlar. Bu algılama ile tepkilerin kendisinin üzerinden geçtiğini, ve onun nihayi gerçekliği olmadığını idrak eder. Üçüncü seviyede, kişi farklı şekilde davranabileceğini keşfeder. Başka bir deyişle, üzerinde ne kadar güçlü bir çekim olursa olsun aynı çukura düşmemeyi seçebilir. Dördüncü seviye ise bu tepkilerin entegrasyonudur: Birbirinden ayrı hareket eden kişiliğin parçaları tamamiyle entegre olmuştur. Kişi artık, negatif tekrarlara çekim hissetmez -enerji dönüşmüştür”

– Sri Prem Baba

“İnsanoğlunun evriminin bu döneminde Dünya’da olmanız bir tesadüf değil. Şahsen, ben bu dönemde burada olmayı seçtim ve büyük bir mücadelenin ortasında olduğumu biliyorum. Benim silahım varlık hali ve kalkanım sevgi. Birçoğunuz benimle burada olmayı seçti çünkü birlikte yapacağımız bir iş var: Tezahür ettireceğimiz bir proje var. Sevgi yıldızının gelebilmesi için yer açmalıyız. Sevgiyi uyandırmak için çalışıyoruz.”

– Sri Prem Baba

Satsang’ın İngilizce olan devamını aşağıdaki bağlantı aracılığıyla okuyabilirsiniz:

http://www.prembaba.org/en/satsang/020112

“İçinizde taşıdığınız utancın peşinden gidin. Şifa süreciniz için bu önemli bir ipucu. Utanç, bir şartlanmanın varlığını işaret eder, ve kabullenmediğiniz bir şey ile kendinizi tanımladığınız manasına gelir. Bu durum, sisteminizde hala ıstırap, acı var ve bir maske kullanıp kendinizi korumaya alıdığınız manasına gelir. Diğer bir deyişle, olmadığınız bir şey olmak için rol yapıyorsunuz demektir. Eğer yeni bir hayata başlamak, kalbin yolunda gerçek anlamda yürümek istiyorsanız, o zaman kabullenemeyişinizin ve yapay bir yaşam kurmak için kendinizi tanımladığınız şeylerin farkındalığına ermeye çalışın.”

– Sri Prem Baba

“İçinde bulunduğumuz zaman, sallandığımız zamanlar: ‘Bir türbülanstan geçiyoruz, lütfen kemerlerinizi bağlayın.’ Bu durumda ‘kemerlerinizi bağlayın’ demek, sadhana’nızı (spiritüel uygulama; meditasyon, mantra vb) uygulamanız manasına geliyor. Gün içinde en az bir süreliğine kendiniz için zaman bulmanız, her şeyden bağlantınızı kesip, sessizlik içersinde kalarak, kendinizi ve düşünceler arasındaki boşlukları gözlemlemeniz gerekiyor. Böyle yaparak, içinizde yer açarsınız ve İlahi Işık gelip kalbinizi aydınlatabilir. Bu işlem tohum ekmek gibidir; ekersiniz ve ne zaman yeşilleneceğini bilemezsiniz, ama sizin göreviniz onları ekmektir.”

– Sri Prem Baba

“Bir davranış kalıbını değiştirmek çok kolay değil. Bazı durumlar sistemde öyle bir tohumlanmıştır ki, bir ömür bile onları sökmeye yeterli olmayacak gibi durur. Bazen, belirli şartlanmalar daha önceki enkarnasyonlardan gelir ve bir çok yaşam sizinle birliktedir. Bu tür etkiler hücrelerinizde kayıtlıdır, ve bu nedenle, davranışınızdaki değişim aynı zamanda yeni bir hücresel programlama gerektirir.

– Sri Prem Baba

prem baba3“Gün gelir yol, içselleşir. Dış dünyada başarı elde etmek için çaba veriyorsak, aynı iradeyi içimize dönüş için de göstermeliyiz. Gün içinde en azından bir süreliğine oturup, gözleri kapatıp, dış dünya ile bağlantıyı kesebileceğimiz durumlar yaratmalıyız. Gözler zihnin pencereleridir, onları kapatıp dış dünyayla ve çaresizce memnun etmeye çalıştığımız kişilerle bağlantıyı keseriz. Kendimizle başbaşa olabilecek iradeye ihtiyaç duyulmalıdır”

– Sri Prem Baba

“Bilincin evrimindeki ilk adımlardan birisi de riyakarlıktan vazgeçmektir. Riyakar birisi, sinirli olduğu halde gülen, korktuğu halde cesur gibi duran, cimri olup cömert gibi gözükendir. Kişisel dönüşüm sürecinin başlayabilmesi için, maske düşmelidir. Yapay olan bir şey güzellikten yoksundur. Yapay bir çiçeğin gerçek bir çicekten saha güzel olması mümkün değildir. Güzel olan her şey, gerçeklikten doğar.  Gerçek bir öfkenin ifadesi bile, sahte bir gülüşten daha güzeldir.”

– Sri Prem Baba

“Aziz Francis’in duası şöyle der:’Nerede öfke var ise, izin ver oraya sevgi tohumları ekeyim; nerede yara var ise, izin ver oraya bağışlama getireyim… Ey İlahi Ustam, izin ver, yalnızca sevilmek için sevmeyeyim, sevgi için seveyim’ Başka bir deyişle, ‘izin ver, geri dönüş beklemeden verebilmeyi öğreneyim’, duanın özü budur. Buraya geliş nedeniniz İlahi destek alıp yolda devam edebilmek. Kendimi bu şifalanmayı gerçekleştirmenizi desteklemeye adadım ki bencillikten feragat edip, tükenmeyen verici gücün kaynağı olarak kendinizi hatırlayın ve verin. Bu gücü başkalarına hizmet olarak sevgi yoluna verirseniz, sebepsiz sevince nail olursunuz”

– Sri Prem Baba

“Spiritüel evrimde kişisel-sorumluluk, temel taşıdır. Şöyle bir deyiş vardır: “Eğer bir kişi at olduğunuzu söylerse, at olmayabilirsiniz. Ama eğer, iki yada üç kişi at olduğunuz konusunda karara varırlarsa, o zaman gidip semer satın alın” Aynı şekilde eğer red edilme durumu hayatınızda tekrar ediyorsa, bu durumu sizin bir şekilde çağırdığınızı kabul edin. Bu sahneyi yaratmak için ne yaptınız, sihirli bir ümitle bu seferkinde farklı olur ve sevilirsiniz diye mi düşündünüz? Eğer bu yaralı çocuk oyunundan bir kare çekerseniz, bu tekerrürün kendinizi geçmişle tanımlamanızdan kaynaklandığını fark edebilirsiniz. Bu tanımlama, taşıdığınız hınç ve pişmanlıklardan kaynaklanır. Bir kere bunu idrak ettiğinizde, o zaman şifa ve özgürlük evrimi için hazırsınız demektir.
– Sri Prem Baba
“Yaradan sizin en iyi dostunuzdur; neye ihtiyacınız olduğunu yalnızca Allah bilir. Genellikle neye ihtiyacınız olduğunu bildiğinizi sanırsınız, ve olacakların nasıl olması gerektiğini kontrol etmek istersiniz. Yaşamdaki tüm zorlayıcı olaylar, Allah tarafından kalbinizde yer açılsın ve derin negatif karmadan özgür kalın diye gönderilmiş birer hediyedir. Bunun olabilmesi için bazen, bu karmayı su yüzüne çıkarmak gerekir. Karma su yüzüne çıktığında da isyan ediyorsun çünkü aldatılmış ve yanlış yönlendirilmiş hissediyorsun. Ama aslında, bu ilahi merhametin üzerine inayetini akıtmasıdır ki miras edindiğin engellerden, karmaşıklıklardan özgür kalabil.”
– Sri Prem Baba
Prem Baba in Maui“Yaşama ‘evet’ diyebilmeniz için, hali hazırda ‘hayır’ dediğinizi anlamanız gerekir. Yarattığınız negatif şeylerin sorumluluğunu aldığınızda onların ötesine geçebilirsiniz. Kişisel-sorumluluktan kast ettiğim zihinsel bir süreç değil, oldukça hissel bir durum: Yaşamdaki ‘hayır’ı tanımlamak”.
– Sri Prem Baba
“Yaradan’a aymak, bedeli ile birlikte gelir ve bu bedel tek başınalıktır. Bu seviyeye ulaşabilmek için, duyumları harekete geçiren şeylere olan bağımlılığı yenmek şarttır. Aynı zamanda hatırlamak gerekir ki, doğa büyük adımlar atmaz. Bilincin evrimi bir çakradan diğerine dengelenerek, adım adım gerçekleşir. Bu anlayış şekli, bir sonraki adımı atma ile ilgili telaş yaratmamalı. Burada amaç size bir harita göstermek ki yolculuğunuzda neredesiniz ve nereye gidiyorsunuz görebilin. Bu şekilde adım adım, her seviyeyi dolu dolu yaşayarak ve her fazda ne gerekiyorsa öğrenerek hareket etmeye başlayabilirsiniz.”
– Sri Prem Baba
“Karşılığında geri dönüş beklemeden birisi için gerçek anlamda bir şeyler yapabiliyorsan, kendini, bencillikten, lütuf ve yeteneklerini unuttuğun halden özgür kılarsın. Bu dünyaya getirdiğin hediyeleri paylaşmaya başlarsın. Ne yaptığının önemi yok, başkaları geçsin diye yerleri süpürmek, banyoyu temizlemek, yemek yapmak veya şarkı söylemek olabilir. Önemli olan, yaptığın şeyi gerçek verme hissiyatının farkındalığı ile yapıyor olman, çünkü diğerinin mutlu olmasını istiyorsundur. Hiçbir karşılık beklemeden, diğeri için yaptığın sürece, ne yaptığının önemi yok. Bu uygulama unuttuğun hediyelerini kaplayan tozlu ağları temizlemeye devam eder.”
– Sri Prem Baba
“Geçmişini ve doğumunu yadsımamalısın, kendine dahil etmelisin. Bu ancak sistemindeki tüm kederlerden arındığında mümkün olur. Bunu yaparak doğumuna yeni bir anlam verirsin ve, kendini sevgi gizeminin kutsanmış evladı olarak idrak edersin. Bu durum gerçekleştiğinde, ruh olarak doğmaya ve ilahi varlık halini sürekli kılmaya hazırsın demektir. O zaman ilk kez doğmuş biri olduğunu unutur, kendini Ebedi olanın beden bulmuş hali olarak görürsün”- Sri Prem Baba
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s