Gurdjieff, Durmak ve Dans…

gurdjieff dansları2gurdjieff dansları2Bugün size mistik dansın üstadlarından Gurdjieff’ten bahsedeceğim. Gürcistan doğumlu üstad, Kafkas kültürünün öğelerini tekniklerine yansıttı. Bir Çerkez olarak, çocukluk yıllarım bu engin geleneğin içinde geçti. Renkli kültürel öğeler, dil ve özellikle danslar çocukluk yıllarımda ilgi alanım olmuştu. Türkçe’den çok Çerkezce konuşulan ve gelenekleri uygulanan bir çok köy ve evde bulundum, bir çok hikayem var bu konuda ancak onları başka bir makaleye saklıyorum.

Bu kısa makalede size biraz Gurdjieff ile ilgili giriş yapmak, dans tekniği hakkında bilgi vermek istedim. Bana dans konusunda sık sorulan sorulardan birisi de Flow Dans ve meditasyon müzikleri oluyor. Müzik elbet önemli ancak asıl önemli olan akışın içerisinde olabilmek. Flow Dans ya da meditatif ortamda açığa çıkan enerji ve oluşturulan enerji alanı sizi içine alıyor bu “içine alış”ta sizi taşıyan araç ise müzik. Bu yüzden aynı müziği farklı bir ortamda çaldığınızda çalışma sırasında edindiğiniz o hisleri ve etkileri sağlamıyor. Bu dikkat edilmesi gereken bir unsuz. Aşağıdaki makale içersinde bir DJ set de paylaşıyorum.

Makaleye geçmeden evvel de Subatan Yaylası’nın gizemli yükseklerinde yapacağımız Ahududu Detox kamp tarihi değişikliğini hatırlatmak istiyorum. 19-21 Temmuz, bu tarih astrolojik olarak da çok verimli bir tarih. Kampta uygulayacağımız transformatif Flow Dans ve özel Güneş ritüeli ile unutulmaz bir tecrübe yaşayacaksınız. Ahududu ise muazzam özelliklere sahip bir meyve… Detayları en kısa sürede paylaşıyor olacağım.

“Gurdjieff dans etmeyi, garip dansları öğretecekti çünkü hiç kimse bu Kafkasyalı göçebelerin dansını, garip müzik aletlerini ve garip danslarını bilmiyordu.

Devamı için tıklayın.

Bir Cevap Yazın