ilişkilerin üç seviyesi

İlişkilerdeki üç seviye, yani aşkın üç katmanlı tezahürü;

1. Seviye: Bağımlılık,

2. Seviye: Bağımsızlık

3. Seviye: Gerçek Adanmışlık

Bu seviyeler bir bakıma ilişkilerin bebeklik, ergenlik ve sağlıklı yetişkinliğini yansıtıyor.

İlk seviyede, kişi kendini bulma yolunda, kendisi dışındaki biri ile bütünlük yaşamaya çalışıyor, ve bu yolda ilerlerken de iç ve dış sınırlar bulanıklaşıyor, birbirine giriyor.

İkinci seviyede, yine “benlik” tanımı ön plana geliyor, kişi daha özgür ve bağımsızlık hissiyatı ile ilişkiyi yürütüyor. Yeni tür, hafif kırılgan da olsa sınırlar çekilmeye başlanıyor.

Üçüncü seviyede, yani “benlik” hissiyatı yeterli düzeyde geliştiği zaman, akış artık ayrımların sınırlarından çıkıp, şekilsiz olanla gerçek bir bütünlüğe doğru, birleşiyor. Birlikte. Benliğin hiçliğinde, ilişki büyümeye başlıyor.

Birinci seviyede, ilkel bir ihtiyaç, bağlılık hali haliyle ilkel ihtiyaçları kapsıyor; tutunma, boğucu bir bağlanma, yok sayma, saklama ve kişinin kimlik gölgelerinden oluşan davranışlar. Aslında olay biri diğerinden ne alabilir durumu. Şevk ve tatmin açlığı temelli bir ilişki boyutu. Kişi diğer ilişkilerde ne kadar gelişmiş, büyümüş olursa olsun bu özelliklerin bazıları yeni ilişkide yüzünü gösterir. Yanlış anlaşılmasın burada herhangi bir yargılama söz konusu değil. Aynı zamanda şevk ve hormonal tetikli bir birliktelik arzusunda da sorun yok. Gerçek olan böyle bir ilişkinin uzun sürmediği, ve ancak kişi böyle ilişkiler yaşayıp da gerçek tatmine ulaşmadığını anladığı zaman bir sonraki seviyeye geçmeye hazır olur. Kişinin en temel arzuları, ihtiyaçları tatmin olmadığında itme-çekme dansları, oyunları başlar. İlişki bu durumda ya biter, ya çift çıkar ilişkisine girer ya da ikinci seviyenin yolları açılır.

Aşkın ikinci seviyesinde, farklılaşmadan doğan durumlar, kendi kendini tatmine doğru açılımlar üretir. Partnerin halleri, tavırları daha geniş bir anlayış çerçevesinde değerlendirilir.

Devamı için tıklayınız.

*Maskülen & Feminen Enerji ve İlişkilerin Üç Seviyesi Semineri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

**Makale ve eğitimlerden haberdar olmak için sağ tarafta yer alan “Blog’u Takip Et” kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

One thought on “İlişkilerin Üç Seviyesi

  1. BLYORMUSUN SANA YAZMAYA BALADIIM AN L-KELMELER AZALIYOR
    BUYUK BR SUSKUNLUK GELYOR ARKASINDAN VE KRETME DUYGUSU SEVG SONSUZ BR AKI…

    Date: Fri, 5 Jul 2013 07:20:45 +0000
    To: eylemc@hotmail.com

Bir Cevap Yazın