Gulenay Pema NatarajEğitimlerime gelen bir çok kadında hormonel rahatsızlıklar var. Bunların bazıları ileri seviye bazıları başlangıç. Hormonların sağlıklı işlevinden sorumlu endokrin sistemi bir bütün olarak çalışır. Örneğin troit hormonunuzda bir dengesizlik varsa bilin ki tüm sistem göz önünde bulundurularak bakılmalı.

Çoğu kadının sağlıklı olmasına rağmen yaşadığı hormonel problemlerinin büyük bir çoğunluğu yeme alışkanlıklarını değiştirerek düzenlenebilir.

Doğurganlık ile ilgili sıkıntılar bir problem değil bünyedeki dengesizlikle alakalıdır. Beslenmenizi değiştirerek -ki diyet yapmaktan asla bahsetmiyorum- daha mutlu ve zinde bir yaşam sürebilirsiniz. Diyet yapma fikri bile sıkıcı ve maskülen yani hedef odaklı. Çünkü belirli bir takvime göre ilerlersiniz işiniz bitince de bırakırsınız. Oysa biz sağlığımıza daha feminen, yani koruyucu, bünyeyi dinleyerek, kabul ederek, anlayarak ve yavaş yavaş eski alışkanlıkların yerine daha verimli olanları koyarak ilerlemeyi öneriyoruz. Burada amaç maskülen enerjiyi kötülemek değil, böyle bir şey mümkün de değil ancak konu sağlık ve beden olunca şefkatli bir anne gibi olmak komutları yerine getirmeye çabalayan bir askerden daha keyifli değil mi?

Her şeyin yeri ve zamanı olduğu gibi maskülen enerjiyi azim ve disipline ihtiyacımız olduğunda devreye sokabiliriz. Ama yapış şekli feminen ise, yaptığımız keyifli bir akış alır ve tabi ki bu tatlı hali sürdürmek isteriz. Önündeki engelleri kaldırmak için gerekli hevesimiz olur ve maskülen enerji ile dengeleyerek yaşam biçimimiz haline getiririz.

Kendinize bu değeri ve itinayı göstermenin vakti belki de şimdi!

Glüten, hormonlarınızı ve sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Makalenin tamamını okumak için tıklayın.

Güncel Eğitim Programı

*Makale ve eğitimlerden haberdar olmak isterseniz sağ tarafta yer alan ‘Blog’u Takip Et’ kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

Gülenay Pema Antep’in yayınladığı makaleler tıbbi tedavi niteliği taşımamaktadır. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa medikal destek almanızı öneririz.

2 thoughts on “Kadın Hormonları & Glüten

  1. Merhaba12 14 mayıs etkinliği ile ilgileniyorum.Yer fiat bilgisi alabilirmiyimTeşekkür ederim

    Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.

  2. Simay Hanım, ESkişehirden katılacağım. Ücret bilgisi gönderir misiniz rica etsem? Sevgilerimle

Bir Cevap Yazın