şiddetSon günlerde kadına şiddet gösteren erkek psikolojisi üzerinde araştırma yapıyorum. Bu önemli konu gündemime bir tanıdığım hakkında aldığım duyum üzerine girdi. Elbet duyduğumdan oldukça etkilendim, ancak olaya biraz daha derinden bakınca tanıdığım bu kişinin profilinde eksik olan taşlar da yerine oturarak, uzun zamandır gördüğüm psikolojik bozuklukların bir nevi açıklaması olmuş oldu.

Bu makalenin de amacı, her makalemde olduğu gibi, karanlığa ışık tutmak. Ancak bize ancak belirli bir oranda ışık tutmak düşüyor, ışığı görebilme vasfı ise ancak Yaradan ve bağışladığı tevekkül ile olası. Mevlana’nın dediği gibi “Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır.”

Kişi kendini bilme, tanıma yolunda ilerlerken böyle sert yaşam şekillerine maruz kalması olası. Zira hep karanlık yönlerimize bakmaya, keşfetmeye olan cesaretten ve iyileşmeleri, dönüşmeleri için çaba göstermekten bahsediyorum.

Tüm olay burada aslında; cesaret, azim ve tevekkül.

Eğer bu üçlüden birisi eksik ise kişi yıllar geçse ve hatta bir ömür geçse bile aynı karanlık yerden, bilinçaltından hareketlerine devam ediyor. Belki karanlığın şekli değişiyor ama azap aynı. Hem kendine hem başkalarına.

Üstelik yıllar form değiştiren şiddeti azaltmıyor, kişinin bünyesinde daha derinlere iterek ciddi fiziksel rahatsızlıklara yol açıyor.

Aslına bakarsanız fiziksel şiddet uygulayan da uygulatan da ciddi testlerden geçmekte. İki tarafında anne ve babası ile olan travmatik geçmişleri buna etken. Çocuk babasının annesine şiddet uyguladığını görerek büyüyor ya da aynı baba-anne çocuğa şiddet uyguluyor. Bu tür şiddete maruz kalmış bir çocuk küçük yaşlarda evcil hayvanlara, ergin yaşlarda da kız arkadaşı veya eşine fiziksel ya da duygusal şiddet uyguluyor.

Kesin olan bir gerçek var ise o da kız arkadaşına ya da eşine şiddet uygulayan bir erkeğin en belirgin özelliği korkuyor, yetersiz ve değersiz hissediyor olması. Erkeklerde yetersizlik durumu cinsel iktiradsızlığa kadar gidiyor, ki bu da oldukça derin bir psikolojik durum.

Öncelikle güç gösterisi yapmasının bir kaç nedeni olabilir. Bazı durumlarda bu tür şiddet uygulaması, şiddet uygulanan tarafın içindeki iyilik unsurunun hazmedilememesi ile ilgili. Tıpkı bazı oğlan çocuklarının minik kedileri sıkıştırıp, bundan zevk almaları gibi. Yani iyilik, narinlik, kibarlık, güzellik, sevecenlik şiddet uygulayan adama dokunuyor, batıyor, kızıştırıyor, içinde bir şeyleri harekete geçiriyor.

Tabi ki yine korku bazlı, çünkü adam olmayı, erkek olmayı erken yaşta agresif olmakla, şiddet göstermekle, gövde gösterisi yapmakla eş anlamlı bulduğundan, adam olma hissiyatını kız arkadaşını ya da eşini kontrol altında tutmaya çalışarak sürdürüyor. Elbette ki bu sahte kontrol hali, bilinç altında yeterli gelmediği için yaptığı bu şiddet gösterisi suçluluk hissiyatına dönüşüyor. Ve aynı adam bu sefer mağdur rolünü alıyor ve yine üstü kapalı da olsa farklı bir tür duygusal manipülasyon ile şiddet uyguluyor.

Tüm bu davranış şekilleri daha fazla sevilme arzusundan geliyor. Erkek sevgiyi kendi içinde bulamıyor, ve acı çektirip-çekerek tatmin olmaya çalışıyor. Yani sevgiden anladığı acı vermek ve acı çekmek. Çünkü çocukluk yaşlarında annesinden ve babasından sevgi olarak şiddeti görüyor. Eckhart Tolle bu durumu “acı beden” tanımlamasında kapsamlıca açıklar. Acı bedenlerini besleyerek yaşayan kişiler etraflarında iyilik, huzur ve uyumu ancak belirli bir süre, kaldırabiliyorlar, bir müddet sonra kana susamış vampir misali, tekrar acı çektirecek, arıza olacak durumlar yaratılıyor. Şiddetsiz, dürüst, uyumlu iletişim yerine, komplike, uyumsuz ve yaraları deşen bir iletişim hali geliyor. Ve acı beden beslenmek için sürekli bu kısır döngüleri ilişkilerinde yaşamaya devam ediyor.

Derin izler bırakan bu durum yetişkinlik çağında kişinin dış dünyaya çok düzgün, edepli, seviyeli ve hatta çok sevecen gözüküp, yakın karşı cins ilişkilerinde derinlerindeki sado-mazo kişilik davranışlarını göstermesi ile ortaya çıkıyor.

Devamı için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın