photo(1)Sabahın erken saatleri, Delhi’den Rishikesh’e gitmek için bindiğim tren sabahın güz saatlerinde beni istasyona bırakıyor. Sabah ayazının karanlık ve sisli görüntüsünde bindiğim, camları olmayan “rickshaw”ın şöförü bir ara yavaşlayıp, bana dönüp üşümemem için birşeyler söylüyor. Sonra da uzaktan kumandasına basıp, volümü sonuna kadar dayayıp, geçtiğimiz yerleri heyecanlı Hint müziğine doyuruyor.

Oldukça soğuk olmasına rağmen yüzüme kocaman bir gülümseme yerleşiyor ve öylece kalıyor… Beni ucuz bir fiyata “rickshaw”ına aldığı için arada yolda bekleyen kişileri de alıp bırakıyor. İşin komik ve ilginç yanı bu kişiler eskimo edası ile içerde oturan beni görmüyorlar önce, sonra yanıma oturmaya kalkıştıklarında fena bir azar işitiyorlar şöförden. Yanıma kimseyi oturtmuyor şöför. Oturmaları ile kalkıp diğer tarafa geçmeleri bir olan kişiler de “summit series” kostümümden kim olduğuma garip, ama bir o kadar da “anlamasam da olur” ifadesiyle bakıyorlar.

Karanlıkta Rishikesh’in toprak labirentli yollarından otelimi bulmaya çalışıyorum. Sabahın sessizliğinde akan su sesleri eşlik ediyor ayak seslerime. Bir kez daha ermişlerin, Rishi’lerin şehrindeyim. İçimde tarif edilemez bir huzur ve mutluluk var.

Rishikesh, bu yılkı Hindistan yolculuğumun son durağı, sevgili hocam Sri Prem Baba‘nın aşramında Aralık’ın önemli günlerini geçireceğim, mistik Ganj Nehri’nin muazzam enerjisi ile bezenmiş bir kasaba. Beatles grubundan hatırlayanlar olabilir, zira Guru’ları burada yaşamaktaydı, ve Rishikesh’de çektikleri Across the Universe klibi de var. Beatles’dan bahsetmişken dünyaca ünlü ve müzik dünyasında çok önemli bir Guru olan Ravi Shankar’ı (Norah Jones’un babası) da burada anmadan geçemeyeceğim. Kendisi geçtiğimiz günlerde bedenini terk etti.

Geçtiğimiz bir yıl boyunca Hindistan’da yapacağım bu özel çalışma için hazırlandım. Zira bu tür çalışmalar için kişinin belli bir arınmışlık seviyesinde olması gerekiyor. Bu 3 haftalık Yatra’da, Hintli hocamla ve çoğu yakın arkadaşım 100 kişiyi geçen bir kadro ile yaklaşık 8 uçak, tren, otobüs ve taksi yolculuğu yaptık. Yaptığımız bu Yatra, portal mahiyeti taşıyan, Hindistan’ın hiç tphoto(3)urist yüzü görmemiş, şartların oldukça zor olduğu, ücra köşelerdeki kutsal yerlerde gerçekleşti. Bazen gözümüm önünde hayvanlar kurban edilirken, bazen mis kokulu gül yaprakları üzerime saçıldı. Yaratılmış olanın, tezahür edenin ve Etmemiş olanla aramızdaki geçitlerin bir kez daha farklı yönlerine şahit oldum. Yüreğim kabardı, genişledi… Gece gündüz dualar, ritüeller ve adanmışlık hissiyatı ile dolup taştık.

Neler olduğunu halen daha kelimelere dökmekte zorlansam da, bu satırları yazarken hissettiğim yoğunluk ve yeniden doğmuş olduğumu söyleyen hocam, bundan sonraki yaşantımın çok daha farklı olduğunun göstergeleri.

Hayatını sevgi ve özgürlüğe ve bu değerleri paylaşmaya, aktarmaya adamış biri olarak tabi ki sizlerle olan etkileşimime bu derinlik, gerek yazılarımla gerek verdiğim derslerle yansıyor olacak. Zira tüm temennim dokunduğum, karşıma çıkan her ruhu, özündeki Yaradan Aşk’ı ile tekrar bütünleştirmek, hatırlatmak.

Yolumuz Aşk ve özgürlük yoludur, Yaradan ile yine Bir olabilmek adına. Her ne adım atıyor, kelime sarfediyor isem niyetim hep bu yöndedir.

Bir başka yenilik de yakut yeşili Ganj Nehri’nin kıyılarında yaşadığım son haftanın bende bıraktığı izleri. Çok değerli hocam Sri Prem Baba ile tekrar karşılaşmak ve bu karşılaşmanın bendeki yansıması da sizlere ilerleyen günlerde aktaracağım güzellikler arasında.

photo(6)Lafı fazla uzatmadan sizlerle 2013’e girerken en içten sevgi dolu dileklerimi iletmek istiyorum. Yeni yıl aslında bir bahane ancak bir o kadar da yenilikler için atılan ciddi bir adım. Rakamsal olarak 13 şahsen benim uğurlu rakamım, Meryem Ana’nın ve yeniden uyanışın rakamı. Bu yıl aynı zamanda Çin astrolojisinde Yılan yılı elementi de su.

Yeni yıl saatleri her ülkede muazzam bir portal açıyor. Son yıllarda bu saatleri meditasyon inzivası yaparak tümün hayrına sevgi ve huzur niyetleri ile geçiriyorum. Bu yıl da 30 Aralık’da bir grup dostla başlıyoruz bu meditasyon inzivasına. Gelmek isteyenler için halen yerimiz var. Buradan iletişime geçebilirsiniz.

Diğer çalışmalar ise şöyle:

– 6 Ocak Gizemli Dişilik 1, Beykoz – İletişim için tıklayın.

– 18-20 Ocak – Aytepe, İzmit – 3 Gün Sessiz Meditasyon İnzivası – Detaylar için tıklayın.

Hocamın bana dediği gibi “Kalbini, Kalbime bağla”.

Artık kalpten yaşadığınızı daha derinden hissedeceğiniz, yansımalarını hayatınızda daha hızlı göreceğiniz bir döneme girmiş bulunuyoruz. Gelecek, geçmişinizden çok daha güzel, saf ve sonsuz potansiyele sahip.

Hepinize gönülden sarılıyorum, sevgilerimle.

Gülenay Pema

*Blog yazılarımı takip etmek için sağ taraftaki “Blog’u Takip Et” kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın