Kişisel Gelişim ile Dönüşüm Arasındaki Fark – Kanal B Sohbeti

Geçtiğimiz günlerde Kanal B canlı yayında kişisel dönüşüm konusu hakkında güzel bir sohbet ettik. Kişisel gelişim ve dönüşüm arasındaki fark, terapi ve psikolojideki yeri konuştuğumuz konular arasındaydı. Ayrıca tabiki Feminen & Maskülen enerji ve ilişkilerdeki dengesi konusuna da detaylıca yer verdik. Keyifli seyirler.

Programı seyretmek için tıklayınız.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=AbbKeP5pUl4%5D

Osho’dan kişisel dönüşüm ile ilgili kısa ancak bir o kadar etkili bir yazı paylaşmak istiyorum.

“Herkese Müteşekkir Ol

Çünkü herkes -seni engellediklerini düşündüklerin bile-, düşman olduklarını düşündüklerin bile- senin dönüşmen için bir alan yaratıyor.

Arkadaşların, düşmanların, iyi insanlar, kötü insanlar, uygun durumlar, uygun
olmayan durumlar, hepsi dönüşebileceğin ve bir Buda haline gelebileceğin bir bağlam yaratıyorlar. Hepsine müteşekkir ol.

Bir keresinde biri gelip Buda’nın yüzüne tükürmüş. Tabii ki müritler çok sinirlenmiş. En yakın müridi Ananda, “Bu çok fazla!” demiş. Öfkeden kıpkırmızı olmuş. Buda’ya, “İzin ver, şu adama gününü göstereyim” demiş.

Buda ise yüzünü silip adama “Teşekkürler. Hala sinirlenip sinirlenmeyeceğimi görmem için bir ortam yarattınız. Sinirli değilim ve müthiş mutluyum. Ve aynı zamanda Ananda için de bir ortam yartmış oldunuz; artık hala sinirlendiğini görebilir. Çok teşekkürler, size müteşekkiriz! Arada buraya gelirseniz memnun oluruz.”

Bu, adam için öyle bir şok olmuş ki, kulaklarına inanamamış, neler olduğunu anlayamamış. Oraya, Buda’yı sinirlendirmek için gelmiş bulunuyormuş ama başarısızlığa uğradığını görmüş. Bütün gece uyuyamamış, dönmüş durmuş ama uyuyamamış. Sürekli olanlar aklına geliyormuş.

Bunları hatılıyormuş. O yüz, o sakin ve sessiz yüz, o şefkatli gözler aklına geliyormuş. Ve gerçek bir teşekkür, müteşekkir varmış. Bütün atmosfer müteşekkirmiş. Adam kendini affedemiyormuş, “Ben ne yaptım?” diyormuş. Öyle bir adama- Buda gibi bir adama tükürmek!

Ertesi gün Buda’nın yanına gidip, ayaklarına kapanıp özür dilemiş.

Buda, “Bütün bunları unut” diye cevap vermiş. “Geçmiş birşey için af dilemeye gerek yoktur. Bu arada Ganj’dan çok fazla su aktı” Buda o sırada Ganj nehrinin yanında oturmaktaymış. “Bak, her saniye ne kadar çok su akıyor! Yirmi dört saat geçti -niye onu, varoluşsal olmayan bir şeyi taşıyorsun? Artık unut onu. Ve seni affedemem çünkü o zaman sana öfkelenmemiştim. Eğer öfkelenseydim, seni affedebilirdim. Eğer gerçekten affedilmeye ihtiyacın varsa, Ananda’ya git. Onun ayaklarına kapan -o bundan hoşlanacaktır!”

Herkese Müteşekkir Ol.

Yardım edenlere, engel olanlara, kayıtsız kalanlara, hepsine müteşekkir ol çünkü onlar hep beraber; Budaların doğduğu, senin de bir Buda olabileceğin ortamı yaratıyorlar.”

Bir Cevap Yazın