people“İnsanlar ya size ilham verirler, ya da enerjinizi tüketirler. Doğru kişileri seçin”

Bu sözü paylaşırken önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Zira kötüleme ve kenara atma işi değil bu konuya bakışım.

Elbet karanlık zamanlar, zorlu zamanlar, hastalık, yoksulluk, travma, üzüntülü anlar yaşama dair. Bu süreçlerden geçen dostlarınız vardır elbet, sizden destek almak isteyen.

Ancak burada ince bir çizgi var.

Destek vermek, insanlığa hizmet etmek insan olmanın başlıca amacı. Velhasıl bu görüşü karşınızdaki kişinin de paylaştığını gördüğünüzde, o yaşam kıvılcımını ne kadar sönük olursa olsun gördüğünüzde bu kişiye destek olabilirsiniz.

Hepimizin hissiyatları var, gözlem kapasitemiz geniş. Kim gerçekten savaşıyor, kim savaşma oyunu oynayıp, kendini eğliyor ve hem kendi zamanını hem de sizin zamanınızı alıyor anlaşılabiliyor. Bazı kişiler sürekli şikayet etmeyi, hastalıklı olmayı ve duygu sömürmeyi, oyunlar oynamayı yaşam şekli haline getirmiş olabilir. Onların da bu oyunu tüketip tecrübe edip, tekamüllerini tamamlamaları gerekiyor. Yaşamadan öğrenemezler. Amaç onları yargılamak değil. Ancak berrak bir zihne ve bilince sahip bir kişi böyle karanlık içersinde gezinen ve bunu yaşam şekli haline getirmiş birisini hemen anlar. Ve elinizden gelen desteği, ilhamı, sevgiyi verip, o kişiyi kendi hayatının sorumluluğunu almak için teşvik eder. Bazı durumlarda katı kurallar koymanız gerekebilir, altında iyi niyet olan. Bu iyi niyet sizinle Yaradan arasındadır, kimseye ispatlamak zorunda değilsiniz. Böyle bir iyi niyet olduğunda aldığınız katı karar karşınızdakine acımasız da gelse uygulamak durumundasınız. Tanrıcılık oynamak, egonun en sevdiği şeylerden biridir. Şifacılık, destekçilik, ben onu değiştirim hayalleri…

Velhasıl siz henüz kendi yaşam döngünüzde cebelleşirken bir başkasına gereğinden fazla destek olmaya çalışmak hem sizin egonuzu besler, hem karşınızdakinin “muhtaç olma”, “kurban” olma hissiyatlarını besler hem de her iki tarafında dönüşümünü yavaşlatır hatta durdurur, yerinde saydırır.

Bu tür bir ilişkide kendi selametinizi düşünmeniz öncelikli bakış açınız olmalı. Bu bencillik değil, Yaradan’ın kurallarını kabul ettiğinizin, her şeyin ve herkesin olması gerektiği gibi olduğunun kabulüdür. Bu mütevaziliktir, doğanın gücünü ve dengesini kabul etmek ve gerçek teslimiyettir. Devamı için tıklayınız.

*Eğitim ve makalelerden haberdar olmak istiyorsanız sağ tarafta yer alan “Blog’u Takip Et” kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın