​Bilinçli Menstrüasyon Nedir?

Bilinçli Menstrüasyon, bizi kadın olmanın yeni bir biçimine davet eden dişil farkındalıktır. Yaratılışımıza ait olan sade ve kutsal yaşama sanatıdır.

Bilinçli Menstrüasyon, bizden dişil hormonlarımıza ve onların gizemli yöntemlerine güvenmemizi, içimizden bize gönderdikleri mesaj ve yardımları kabul etmemizi ister.

Kadın doğası ile birlikte, uyumlanmak ve şifa için çalışma konusunda bir istekliliktir.

İlk kadın bilgeler bu gizemin farkındalığında doğa ana ile uyumlu, eşleriyle, çocuklarıyla, bitkiler, hayvanlar ve elementlerle uyumlu yaşıyorlardı. Geçmiş çağlarda yaşayan atalarımız ve analarımız yeni yaşamın kadın aracılığı ile geldiğinin farkındalığında, kadının besleyiciliği, şifa yetisi ve toprak üzerindeki yeteneklerinin kıymetini biliyorlardı.

Zaman içinde medeniyet koşusunda kendini tüketime yenik ve yetik düşüren insanoğlu bu doğal yetilerinin kaynağını unuttu. Kendi içinden gelen şifa bilgeliğini dışarıda beyhude bir çabayla aramaya yöneltti. Böyle olunca da kadınların sahip oldukları doğurganlık yetisi sadece çocuk doğurmaya odaklı mekanik bir araca dönüştü ve tüm döngülerinin kutsallığı kaybolmaya yüz tuttu.

bilinçli menstrüasyonKadın olarak sahip olduğumuz yaşam dönüştüren, şifa veren, besleyen, yaratıcı ve sevgi kaynağı araçlara olumsuz bir açıdan bakmayı öğrenmeye başladık ve ananelerimizden gelen mirası unuttuk.

Kadınsal döngülerin semptomlarını hastalık ve rahatsızlık olarak görmeye ve çoğu zaman baş belası ve çözümsüz olarak nitelendirmeye başladık ve kızlarımıza da bunu aktarmaya devam ettik.

Menstrüasyon öncesi duygular, sıcak basmaları, enerji dalgalanmaları, ay başı öncesi huzursuzluk, ağrılar ve rahatsızlık. Kadının yaratıcılık döngüsü bu ‘rahatsız’lıklara indirgenmeye başlandı.

Bilinçli Menstrüasyon, bunları nasıl tercüme edeceğimizi bilmek, kendi huzurumuz, şifa ve uyumlu bir yaşam için döngülerimizle barışık olmaktır. Bunu yaptığımızda, bize uymayan bir biçime veya kendimizi gerçekte olduğumuz kadın olarak kabul etmemize engel bir sürece adapte olmaya çabalamak yerine, hayatın kendini dişiliğimiz vasıtasıyla doğal bir şekilde ifade ederek akmasına izin veririz.

Bilinçli Menstrüasyon, Gizemli Dişilik Okulu’na özgü bir öğretidir. Kadınsal döngülerimizin günlük hayatta pratik şekilde uygulanış biçimidir. Bilinçli Menstrüasyon bize, faaliyetlerimizi, planlarımızı ve ilişkilerimizi içsel ritim ve değişikliklerimizle nasıl uyulmayabileceğimizi basit ve direkt yollardan gösterir. Böylece bize gerçekten iyi gelen, kolay ve ahenkli bir yaşam ve günlük akış oluşturabiliriz.

bilinçli menstrüasyon3Bu kadınsal bilgelik, çeşitli ve belirli enerji durumlarının her birini değerlendirebilmemizi ve bu kazanımları kullanmaktan olabildiğince fayda sağlamamızı sağlar.

Regl döngümüzün bize ayın her döngüsünde neler getirdiğini anladığımızda, bilincimizi genişleten ve hayatımızı keyifli açıdan zenginleştiren incelikli ve kutsal bakış açılarına açık hale geliriz.

Başka bir deyişle, feminen bir akışta, maskülen enerjimizi dengeleyerek yaşamaya başlarız. Eylem ve teslimiyet dengesinde.

Kadınlardan aybaşı döngülerinden bihaber yaşamalarını istemek, ağaçlardan doğanın mevsimlerinden bihaber olmalarını istemekle aynı şeydir.

Bilinçli Menstrüasyon, doğa kanunlarıyla ve dünyanın tüm temel bilgi sistemleriyle titreşir. Holografik ve ahenklidir ve bu sayede kapsam ve potansiyel bakımından uçsuz bucaksızdır.

Neden Gizemli Dişilik diye sorulduğunda yanıtı kadınların ahenkli döngüsel doğalarının keşfinde var oluyor. Tıpkı bir çiçeğin goncasının açılışı gibi, an be an gizemli ve ahenkli.

Sevgilerimle,

Gülenay Pema

Güncel Eğitim Programı

*Makale ve eğitimlerden haberdar olmak isterseniz sağ tarafta yer alan ‘Blog’u Takip Et’ kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

Gülenay Pema Antep’in yayınladığı makaleler tıbbi tedavi niteliği taşımamaktadır. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa medikal destek almanızı öneririz.