Hayal Etmek Nedir? 102. Teknik

url “Tüm evren tinselleşene kadar ruhunu aynı anda hem içerde hem çevrende imgele.

İlk önce hayal gücünün ne olduğunu anlamalısın. Bugünlerde çok bahsi geçiyor. “Hayal etmek” sözünü duyduğun anda faydasız olduğunu, hayali değil gerçek birşey istediğini söylüyorsun. Ama hayal gücü bir gerçekliktir, bir yetenektir, içinde bir potansiyeldir. Hayal edebilirsin. Bu benliğinin hayal gününe yeteneği olduğunu gösterir. Bu yetenek bir gerçekliktir. Bu hayal gücü aracılıyla kendini yok edebilir ya da yaratabilirsin. Bu sana bağlıdır. Hayal gücü çok güçlüdür. Potansiyel güçtür.

Hayal gücü nedir? Bir yaklaşım içine derinlemesine girmek, böylece yaklaşımın gerçek olmasını sağlamaktır. Örneğin, Tibet’te kullanılan bir tekniği duymuşsundur belki. Adı sıcaklık Yoga’sıdır. Gece soğuktur, kar yağmaktadır ve Tibetli rahip açık gökyüzü altında çıplak durmaktadır. Sıcaklık sıfırın altındadır. Sen olsan donarak ölmeye başlarsın. Ama Tibetli rahip belli bir teknik uygulamaktadır. Teknik şudur: Rahip bedeninin yanan bir ateş olduğunu hayal eder, terlediğini hayal eder… Sıcaklık o kadar s fazladır ki terlemektedir. Ve sıcaklığın sıfırın altında olmasına rağmen, kanı bile donmalıyken o, gerçekten terlemeye başlar (bu olay Discovery Channel belgeselinde birebir izlenebilir). Terlemeye başlar. Ne olmaktadır? Bu ter tamamıyla gerçektir, bedeni gerçekten sıcaktır… Ama bu gerçeklik hayal gücü aracılığıyla yaratılmıştır.

Hayal gücü ile nasıl gerçeklik yaratılabildiğini hissetmek için basit bir teknik deneyebilirsiniz. Hissetmezsen hayal gücü tekniğiyle çalışamazsın. Nabzını say. Kapalı bir odada otur ve nabzını say. Ve sonra beş dakika için, koştuğunu hayal et. Koştuğunu, sıcak olduğunu, derin nefesler aldığını, terlediğini, nabzının hızlandığını hayal et. Beş dakika boyunca bunu hayal ettikten sonra, tekrar nabzını say. Farkı göreceksin: Nabzın yükselmiş olacak. Sırf hayal gücü ile başardın, aslında koşmuyordun.

Doğaya yakınken insanın hayal gücü daha fazla olur: işte bu yüzden yalnızken korkarsın. Yalnız hareket ettiğinde hayal gücün daha fazla potansiyele sahiptir; yanında başka biri varken mantık kontrolü ele alır. Çünkü mantık olmadan başkaları ile ilişki kuramazsın. Yanında kimse yokken zihin gevşer ve benliğinin hayal tabakasının derinlerine çekilirsin. Yalnızken hayal gücü işlemeye başlar.

İşte bu yüzden eski zamanlarda, yüksek benliğini arayanlar, dağlara, ıssız yerlere, gerçek ile gerçek dışı arasındaki ayrımın kaybolacağı yerlere giderlerdi. Ayrım bir kez kaybolunca, hayal gücü tam kapasitesiyle çalışmaya başlar. Artık onu kullanabilir, onun aracılığıyla yaratıcı olabilirsin.”

– Osho

One thought on “Hayal Etmek Nedir? 102. Teknik

  1. “Çünkü mantık olmadan başkaları ile ilişki kuramazsın. Yanında kimse yokken zihin gevşer ve benliğinin hayal tabakasının derinlerine çekilirsin. Yalnızken hayal gücü işlemeye başlar.” KISMI ÇOK GÜZEL

Bir Cevap Yazın