Güneş Tutulması – Yürü Ya Kulum

Mayıs ayı astrolojik ve astronomik açıdan çok hareketli geçiyor. Buddha Süper Dolunay’ı, Güneşteki patlamalar, Venüs’ün gerilemesi, Güneş tutulması ve Yeni Ay hepsi Mayıs ayında gerçekleşiyor. Muazzam dönüşümlerin ayı; 2012 Mayıs!

Güneş tutulmasının etkileri 6 ay devam edecekken, Venüs 27 Haziran’da normal seyrine geçecek.

Teker teker ve mümkün olduğunca açıklayıcı bir şekilde bu etkilerin üzerimizdeki yansımalarını, potantisyellerini anlatmaya çalışacağım. Ayrıca 15 Mayıs’da başlayan Venüs gerilemesinin etkileri ile ilgili makalemi buradan okuyabilirsiniz.

Gelelim Mayıs 20 Güneş tutulmasına. Bu tutulma İkizler burcunda gerçekleşecek. Aynı zamanda yeni Ay’da İkizler burcunda olacak. Yeni başlangıçlara niyet etmek, üzerine planlar yapmak, hedefler koyup kolları sıvamak için iyi bir zaman. Güneş tutulması objektivite ve gözlem açıları sağlayarak, Yeni Ay sırasında olanları yola koymamızı kolaylaştırıyor. Kısaca özetleyecek olursak; Güneş tutulması Yeni Ay’a “yürü ya kulum” diyor.

Bu dönem bir çoğumuzun üzerinde kalıcı etkiler bırakıp, zihni hareketlendirip, hayatımıza heyecan katacaktır.

Mayıs 20’de tam 26.000 yıldır olmayan muazzam bir gök hareketi daha gerçekleşecek. Bu olay spiritüel yükselme anlamında büyük bir potansiyele sahip. Mistik takım yıldızı Pleiades 20 Mayıs’ta Dünya, Ay ve Güneş ile aynı hizaya gelecek. Bu gök olayı muazzam bir portal açıyor olacak.

İkizler burcu zodyakta “Öğrenci, sosyal kelebek” olguları ile diğer burçlardan daha öne çıkıyor. Bu mantıksal, zihinsel ve araştırmacı burç bu süreçte daha önce bilgi azlığından kaynaklı ve birleştirmenin çok kolay olmadığı uçları birbirine bağlamamızı sağlayacak. Zihinsel odaklı yeniliklere, yani fikirler üretmeye, yeni projeler oluşturmaya başlamak için iyi bir zaman. Yeni Ay zamanı, kreatif fırsatların açık olduğu bir dönem olduğundan, tohum ekmek için bereketli bir zamandır. Çiftçiler bunu çok iyi bilirler. Güneşin sağladığı bu altın fırsatı kaçırmayalım. Umarım yeterince heveslenmişsinizdir siz de.

Daha önceki Venüs Retro – İlişkilerde Retro Zamanı yazımda da belirttiğim etkiler 27 Haziran’a kadar devam edecek. Venüs gerilemesi sırasında, aşk, ilişkiler, arkadaşlıklar konusundaki değer yargılarımızı tekrar gözden geçiriyor olacağız. Eski defterleri artık kapatma zamanı. Ama aynı zamanda eskide kalıp da değerlendiremediğiniz, değerini o sırada göremediğiniz ilişkiler, olaylar, arkadaşlıkların da tekrar başka bir açıdan ele alınma zamanı. Belki orada bir cevher yatıyordur. Şimdi keşfetme zamanı.

Bazı ilişkiler üzüntülü bir döneme girebilir. Eğer bir takım zayıflıklar varsa Venüs’ün geri hareketi bu zayıflıkları daha da ön plana çıkaracak. Önemli olan “zayıflık” dediğimiz bu olguların aslında güçlü olmamız için gereken tecrübe yolundaki dinlenme ve öğrenme noktaları olduğunu unutmamak. Dersleri alıp, öğrenip, yola devam etmek, “10 dakika çay molasını”, senelere yaymamak.

Hayatınızda yersiz, gereksiz yere enerjinizi alan ilişkiler de Venüs’ün yokluğunda pek fazla dayanamayacaklar. Sizin için değerli ve önemi olanları hayatınızda tutacaksınız. Diğerlerini de, bahçedeki yaban otları söken bir bahçivan edası ile, sabırla ve anlayışla sökmeye başlayacaksınız. Yeni Begonvil için yer lazım, öyle değil mi? Venüs’ün Retro dönemi eskileri ayıklamanızda ve temiz bir defter açmanızda size destek olacak, ihtiyacınız olan enerjiyi verecek.

Başka bir oluşum da Balık burcundaki konumuna devam eden Neptün’ün, İkizler burcundaki Yeni Ay ile sert kesişmesi. Bu biraz boğucu bir hissiyat getirebilir. Ama merak etmeyin, olayları netliye kavuşturana kadar sürecek bu etki, doğum sancısı gibi görebiliriz. Biraz kafa karışıklığı, aldanma, huzursuzluk ve belirsizlik oluşabilir. Düşünceler ve duygular birbirine karışabilir, sanki çıkış yolu yokmuş gibi hissedebiliriz. Doğuma hazırlanan annenin hormonları nasıl değişiyor ve yeni olaylara adapte olma sürecinden geçiyorsa, bu hissiyatlar da aynı durumdan kaynaklanıyor olacak. Önemli olan, kendinizi ve olayları anlayışla, sevgi ile, farkındalıkla gözlemleyip, herşeyin olması gerektiği gibi akışında ilerlediği bilincini tekrar tekrar su yüzüne, gününüze, saatinize, “an”a taşımak. Teslimiyetle, akışta kalmak.

Gördüğünüz, yaşadığınız tecrübe ettiğiniz herşey enerjidir. Üzüntü de, karışıklık da, sevgi de, hepsi enerjidir. Bu dönemde “olumsuz”, akışta olmanıza engel teşkil eden enerjileri alıp, faydalı, uyumlu ve mutlu olana yönlendirmek için gayret kapıları sonuna kadar açık. Bu kapılar her zaman açık ama kişinin bazı badireleri atlatıp, tekrar şükür haline gelmesi için kapıların önünde perde ilüzyonunu aşması gerekiyor. Neptün demiştim değil mi? Balık’ın şifacı, şevkat dolu, empatik ve tüm canlıların BİR olduğu hissiyatı size destek olacak. Kalp merkezine odaklanmanın, derin bir nefes alıp vermenin, Gönül Göz’ünü açmanın tam zamanı. E hadi ne bekliyorsunuz 3 defa derin bir nefes alıp, derin ağır ağır nefesi bırakalım. Tek yapmamız gereken yaşam kaynağımız nefesin girişinin ve çıkışının farkında olmak. Bu elzem olayı ne kadar da yadsıyoruz, unutuyoruz. Nefes bizi unutmuyor ama…

Venüs’e geri gelecek olursak; İkizler burcundaki Venüs, Terazi burcunda geri giden tatlı-sert öğretmen Satürn ile uyumlu bir kesişmede olacak. Aşk yüklü, sevgi dolu ilişkiler ve kreatif enerjilere destek olacak. Romantik açıdan, sevgi ve anlayış hissiyatları daha kalıcı ve güçlü kökler salabilecek. İlişkilerde olgunluk ön planda, Satürn sağolsun. Değerli anların keyfini çıkarın derim.

Bu süreçte, evlilik, bağlılık ve bir takım akitler hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Daha önce “acaba mı?” dediğiniz fikirler, iş imkanları ve projelerde küçük adımlarla ilerlemek mümkün olacak. Ancak bazı kişiler için doğum haritalarındaki etkilere bağlı olarak, tam tersi, bir soğuk kanlılık ve uzaklaşma durumu oluşabilir.

Astroloji ve bu etkiler her zaman bize ayna tutmak için, gelişmek, öğrenmek, dönüşmek için var. Dönüşüp, yakınlarımızla, çevredekilerle ve karşılaştığımız diğer insanlarla mutululuk ve huzur paylaşmak için var. Önümüzdeki haftalar bu dönüşüm fırsatını bize veriyor. Sonuçta herşey olacağına varır, su yolunu bulur. Ama arayanlar ve bu yolda çaba verenlerin emekleri de altın değerinde geri dönüşler sağlıyor. Hem de uzak bir zamanda değil. Şimdinin mükafatı şimdidedir. Bunu “an”da, uyum içinde yaşayanlar pek iyi bilirler.

Yaklaşan diğer etkiler ile ilglili yorumları takip etmek istiyorsanız 
sağ taraftaki kutuya eMail adresinizi bırakmayı unutmayın. 
Daima sevgi ile aynı teknede kalın.
Gezegelerle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız 
Gezengenlerle Saadet makalemi okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın