Neptün Retrosu – Mistik Sükunet

Aşağıda 28 Mayıs – 4 Haziran arası olan gök hareketlerinden en etkili olan birkaç tanesini özetlemeye çalışacağım.

Bu yazıyı okumadan önce uzun soluklu olan Güneş tutulması ve Venüs retro‘sunun etkileri ile ilgili yorumlarımı okumadıysanız ara ara göz atmanızı tavsiye ederim.

Merkür’ün İkizler burcuna gelmesiyle normalden fazla bilgi ve enerji ile karşı karşıya gelmiş olabiliriz. Özellikle geçen haftaki Güneş tutulması ve önümüzdeki Ay tutulması ile (4 Haziran- Yay burcunda) bu bilgi ve enerji akışı arasında başınızı dik tutmaya çalışıyor, bir yandan da yenilikleri hayatınıza katmaya hazırlanıyor hissedebilirsiniz.

Bu kaotik zihinsel enerji, korkuları, endişeleri, güven eksikliklerini açığa çıkarabilir. Bunlar ilk bakışta “negatif” olarak gözükseler de aslında olaylara farklı bakış açısıyla bakmaya ve zihindeki bunca fikri yoluna koymak için gerekli yeni yollar bulmamıza yardımcı oluyor.

İki tutulma arası zaten yoğunken aralarındaki süre de bu kadar yakın olduğunda tahmin edeceğiniz gibi ikiye katlanan bir etki açığa çıkıyor. Dengede kalarak, geçmişi bırakıp, “an”da tezahür eden gerçekliğe odaklanmak burada alınacak en büyük ders ve kalıcı lütuf olacaktır.

Rüyaların da bu sıralar karmaşık olması olağan. Gece uykunuzun bölünmesi biraz da Neptün etkisinden. Aslına bakarsanız gün içinde bile rüyada gibi hissetmeniz de oldukça olağan bu etkliler altında. Neptün 4 Haziran’da retro (geri) hareketine başlayacak, ve gezegenler retro hareketine başlamadan önceki bir hafta etkilerini hissettirirler.

Neptün retro’sunda kendinizi bedenin dışında hissedebilirsiniz. Elle tutulan gerçekliğe, sorumluluklara odaklanmak zorlaşabilir. Neptün yüksek derecede ruhani dünyayı simgelediğinden gündelik işleri yapma kapasiteniz ya da isteğiniz azalabilir. Ruhani boyuttaki hissiyatları algılayamayanlar için de gündüz hayallere dalıp gitmek olası. Bu iki tutulma arasına “Araf” demek hiçde yanlış olmaz. Zira enerjiler çok benzer.

Bu dönemde yapılabilecek en iyi şey meditasyon, içe dönüş ve inzivalardır. Neptün ruhani ve ilahi dünya hissiyatlarını arttırdığından dünyevi olgulara, kişilere ve egoya bağlılık azalıp, zaman ve mekanın olmadığı meditatif alanlar oluşur.

Bu yüksek bilinç hali bize yanlızca fiziksel varlıklar olmadığımızı hatırlatıyor. Farklı boyutlardaki varoluşları his boyutunda algılamamızı kolaylaştırıyor. Fiziksel dünyanın getirdiği günlük stres, kriz ve sorunlara daha yukardan bakmamıza, dünyanın faniliğini hatırlamamıza destek oluyor.

İçsel bir sükunetin herşeyi kapsadığını hissetmemiz şu dönemde daha kolay. Meditasyona başlamak, yapıyorsak süresini arttırmak, kreatif ifade şekilleri geliştirmek veya rüya günlüğü tutmak için oldukça verimli ve bereketli bir zaman.

Neptün etkisinde alkol gibi bağımlılıklara bel vermemek, dikkat gereken işlerde, (araba, motor kullanmak gibi) çok çok dikkatli olmak gerekiyor. Yüksek üreticilik gerektiren işler için zaman verimli değil, zira biraz es verip kafa dinleme zamanı. Sıkı sıkıya tutunduğunuz olaylarda ipleri gevşetme vakti.

Meditatif halde yaşayanlar ise tam tersi kendilerini “varlık” okyanusunda kaybedebilirler.

Sonuç olarak zihinsel kaynaklı korkuların bizi kontrol etmesine izin vermeden, bu korkuların nedenlerini objektif olarak algılayıp, Neptün’ün etkisiyle de olaylara daha geniş bir perspektiften bakıp, herşeyin olması gerektiği gibi gittiğini, dünyevi hayatın faniliğini hatırlama vakti. Neptün bırakmayı kolaylaştırır.

Dünyamız, binbir muazzam tezahürüyle yaratılmış. Güzelliklerin farkına varıp, korkulara yılmadan, huzur ve mutlulukla yola devam ediyoruz. Sonuç itibari ile her yol aynı kapıya çıkar. Tüm kapıları çalıp vakit kaybetmektense, yılmadan tek bir kapıyı çalmak daha manalı olabilir. Zira tüm kapıları açan aynıdır.

Uzun yıllar onlarca meditasyon inzivasında bulunmuş ve de gezegenlerden ilham alan bir kişi olarak, 1-3 Haziran’da Kaz Dağlar’ında planladığım sessiz meditasyon inzivasını harika bir zamana denk getirmenin huzuru içindeyim. Bu inzivada yer kalmadı ancak bir sonraki inzivadan haberdar olmak isterseniz sağ taraftaki kutuya eMail adresinizi bırakabilirsiniz.

Neptün enerjisi ile Enya’nın sesi ve yorumu harika bir kombinasyon oluşturuyor. Sizi de o tılsımlı mekanlara ulaştırması dileğiyle:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=GdZ2JXCCSOI%5D

Bir Cevap Yazın