Yeni Yıl’da girerken neyi unuttuyoruz?

Gulenay Pema Yeni YılYılın son günlerinde, geçen yılın nasıl olduğuna dair gözlemler yapmak kaçınılmaz.

Yaşananlar, yarım kalanlar… Yeni yıla yeni başlamak için bazı şeylerin farklı olmasını isteriz ki eski süslenip karşımıza çıkmasın.

Kendimize sözler veririz, son 5 yıldır bırakmaya çalışılan bir alışkanlık artık yeni yılda bırakılacaktır. Her gün meditasyon yapılacak, beden sağlıklı ve zinde tutulacak, yoga, pilates, yürüyüş, koşu yapılacak, gluten yemeye son verilecek, kahve bırakılacak daha düzenli olunacak gibi. Herkes bir şekilde yeniye ‘hoşgeldin’ diyebilmek için yer açmaya çalışır.

Yılın bu dönemleri ve bu listeler insana keyif verir, ümit verir. Yenilenmek hep güzeldir, yaşam enerjisini tazeler. Vizyon geliştirmek, hedefler koymak ve geleceğin harikalar getireceğine dair niyet etmek.

Ama tüm bu yenilenme, arınma, detox, temizlik ve Yeni Yıl’ın ışıltılı vaadleri yanında çok önemli bir şeyi unuturuz; hali hazırda harika giden şeylerin farkına varmayı.

Eğer hemen, şimdi kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız işte bir formül. Bir arkadaşınızla ya da elinize kağıt-kalem alarak ya da telefonun ses kayıt, video kayıt fonksiyonunu kullanarak yapabileceğiniz bir uygulama önermek istiyorum.

Kendinize sorun:

Hayatımda harika olan neler var?

Bir arkadaşınızla birlikteyseniz sırayla hayatınızın harika anlarını, olaylarını söyleyebilirsiniz. Sonsuza doğru… Ve vakit ilerledikçe kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Yaşamımızda halihazırda harika giden şeylerin farkına vardığımızda çok daha iyi hissederiz. Çünkü kendi değerimizi kendimize veririz. Dışardan beklenen takdir ve onay kişinin kendisinden geldiğinde bambaşka bir haz duyulur. Yaşamda hak ettiğiniz yeri kapsadığınızı, bir tesadüf olmadığınızı direk olarak tecrübe edersiniz.

Öyleyse Yeni Yıl dilekleri, hedefleri, kararları ve yeni yılın ne kadar harika olacağı yönünde değişim odaklı niyetleri belirtmeden evvel, şu an neyin zaten harika gittiğine odaklanalım.

Eminim ki herkesin hayatında düşünene kadar fark etmediği birçok harika şey oluyor. Ve bu güzellikleri, işlevini harika yürüten kişi ve olayları yok saydığımızda direk olarak dönüşüme odaklanıyoruz, ve bu durum da gayet iyi gidenlerin akışını bozmaya yetiyor. Uğraşıp yarattığımız ya da bize birer lütuf olarak sunulanların kıymetini bilemeden hemen dönüşüme odaklanabiliyoruz. Oysa durup bir bakalım, güzellikleri, iyilikleri, başarıları, sevgiyi kutlayalım, onore edelim.

Bu bakış açısıyla Yeni Yıl’a yeni bir bakış açısıyla girelim.

Aşağıdaki çalışma, direk bilinçaltına bilgi gönderdiği için açılımları oldukça verimli oluyor. Kendi başınıza yapabileceğiniz gibi, ailenizle, sevgilinizle, arkadaşlarınızla ve iş yerinde de yapabilirsiniz.

O halde, elimize bir defter alarak başlayalım:New Year's Resolutions

– 2014’te neler yolunda gitti?

– 2014’te neler yolunda gitmedi?

– 2014’te neler öğrendim?

– 2015’de neler yaratma arzusundayız?

Ve bu yılın listesine şunu ekliyoruz:

– Şu anda hayatımda harika giden neler var?

Bu yıl, yaşamınızda iyi gidenleri gözardı etmeyelim. Harika gidenlerin farkına varmak için zaman yaratalım.

Hayallerimiz, yaşamımızdaki güzelikleri tanımladığımız temele inşa edildiğinde mana kazanır.

Sevgilerimle,

Gülenay Pemaji

*Gülenay Pemaji’nin verdiği eğitim ve makalelerden haberdar olmak için sağ tarafta yer alan ‘Blog’u Takip Et kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın