Meditasyona başlamak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Soru: Meditasyona başlamak
isteyenlere ne tavsiyeniz olur?

Her gün birkaç dakikanızı sessizce oturup, kim olduğunuz, yaşamdan ne istediğiniz, mana ve amaç sizin için ne demek ya da ne için müteşekkir olduğunuz konularına bir göz atmak gerekiyor.

Ve sessizce oturmaya devam edip, ya nefesinizi ya da bedeninizdeki duyumları gözlemleyebilirsiniz. Mantranız varsa onu da kullanabilirsiniz.

Ama içinde bulunduğunuz hali ‘aşmak’ anahtardır. Ve aşmışlık hali ona zaman tanıdığınızda olur.

İnsanların en önemli engeli sabırsızlık. Oldukça sonuç odaklılar, ve aynı zamanda uygulamada disiplinli değiller, öyle olduklarını söyleseler bile.

Soru: Eğer öğrenci ‘meditasyonda yol aldığımı nasıl anlarım?’ Diye sorarsa nasıl cevap veriyorsunuz?

Deepak: Aşama kaydetmeye bağımlı olmamalısınız, ama evet, bazı göstergeler var. İdrak seviyesinde, düşüncelerinin sen olmadığını anlarsın. Duygu seviyesinde melodramaya daha az çekilirsiniz, ama neşe, sevgi, şefkat, empati ve dengelilik tecrübe edersiniz. Hafıza seviyesinde mağdur rolünü almazsınız. Hafızanız keskindir, ve ancak ihtiyacınız olduğunda oradadır, dolayısıyla çoğunlukla hafıza ve arzudan oluşan iç diyalog, oldukça sessizdir.

Duyu algısı seviyesinde, şimdiki an çok daha zengindir, çoklu duyular tecrübe edersiniz. Kimlik seviyesinde, benlik hissiyatı artık bedenle
sınırlanmamıştır.

Bunlar başlangıç göstergeleri. Daha sonraları, daha fazla eşzamanlılık, daha fazla akış, ölüm korkusunun kayboluşu ve kişisel benlikle daha az tanımlanma halleri vardır. Bunların olabilmesi için zaman gerekir, velhasıl sonunda gerçekleşirler.

– Deepak Chopra

One thought on “Meditasyona başlamak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Bir Cevap Yazın