Öz-değer & Öz-şefkat

Dışarıda aradığın her şey içinde var sözünü duymuşsunuzdur. İçimdeyse, bana bu kadar yakın bir yerde, aramama gerek olmayan bir yerde ise neden hala değersizlik, korku, sevgisizlik ve onay ihtiyacı ile dolu insan toplulukları var, madem bu kadar kolaydı, içime uzanıp ulaşıverseydim, diyenleri duyabiliyorum.

Tabi işin diğer yüzüne bakmayı unuttuğumuzu hatırlatma görevi bana düşüyor. Şöyle ki evet, dışarıda aradığın değer içinde, ama önce neden tüm yaşamını değeri dışarıda bulmaya adadığını sormak gerekmez mi?

Neden böyle bir arayışa girmiş olabilirsin? İçinde değil de dışarıda aramaya. Kendin kendine değer vermenin yollarını değil de, başkasının, sevgilinin, annenin, babanın, ablanın, abinin, patronunun ya da arkadaşının sana değer vermesini beklemedin mi bunca yıldır. Ve beklentilerin karşılanmadığında hayal kırıklığına uğramadın mı?

İşte sorulması gereken esaslı soru şu; içinde olan bir şeyi, dışarıda aramak yerine içinde bulmak için hayatını adadın mı?

Bu yılın başında Hindistan’ın kuzeyinde Ganj Nehri’nin kıyısında verdiğim eğitimlerden yansımaları öz-değer ve öz-şefkat ile ilgili olan video dersi sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıda videoyu ekliyorum, izledikten sonra tekrar konuşalım 🙂

Biraz da havadislere gelelim. Şu an Aytepe Yaylası’nda 100 saatlik Gizemli Dişilik Eğitmenlik Programı 2. kampındayım. Bu yıl Ocak sonunda Hindistan’a gidene kadar her Perşembe-Pazar burada eğitimdeyim. Devam eden 2 YogANA Yoga Eğitmenliği programı ve bir de Kalbin Yolu İnzivası var. 2019’da ise Kuzey Hindistan’da 4 ayrı eğitim vereceğim.

Hindistan’daki eğitimlerden bir tanesi Sufi Heart Meditasyon İnzivası. Zikirle, semayla, hem Türk hem Persli hem de diğer ülkelerin sufi üstadlarının öğretilerini paylaşacağım. Hint topraklarına Hz. Mevlana, Şems-i Tebrizi, Taptuk Emre, Halil Cibran ve Hacı Bektaş’ı götüreceğim, hayırlısıyla.

Hindistan’da bir de günlük Sufi Heart Meditasyonları planlandı. Bağış usulü ilerleyecek bu çalışmaların gelirini gönüllü oluşumumuz Ganga Projesi kapsamında Ramana’s Kimsesiz Çocuklar Yurdu’na bağışlayacağım. Eğitimi Instagram hesabımdan canlı yayınlayacağız.

Bu arada sadece Hindistan’da gönüllü eğitim ya da çocuklara destek vermiyorum elbet. Türkiye’de gönüllü yaptığımız çalışmaları www.facebook.com/gangaprojesi sayfasından takip edebilirsiniz. Şu anda aktif proje Ege’de bir köy okuluna kütüphane tadilatı ve yeni kitapları var, yarıladık yakında görüntüleri paylaşacağım.

Sevgilerimle,

Gülenay Pema


Yaklaşmakta Olan Eğitimler

• 21-23 Aralık, Kalbin Yolu İnzivası – İç-Çocuk & İç-Anne, Aytepe Yaylası, İzmit (Son yerler)

• 22 Şubat – 3 Mart, Pema ile Hindistan İnzivası (Öğrencilere özel)

• 9 Mart, Pema ile Sufi Meditasyonu, Rishikesh, Hindistan

• 15-17 Mart, Pema ile Sufi Meditasyon İnzivası, Rishikesh, Hindistan

• 23 Mart, Pema ile Sufi Meditasyonu, Rishikesh, Hindistan

*Gülenay Pema’nın verdiği eğitim ve makalelerden haberdar olmak için sağ tarafta yer alan ‘Blog’u Takip Et’ kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

3 thoughts on “Öz-değer & Öz-şefkat

 1. Gülenay Hanım Merhaba,

  Bugün bu paylaşımınızı okuyup akabinde sonundaki videonuzu izledim. Yazılarınızı hep okumaya çalışıyordum, okuduklarım içinde ise sizin söylediklerinizi aslında kendi hayatımda uyguladığımı farkediyordum ve bir gün sizin eğitimlerinize gelip sizinle tanışmalıyım diye kendi içimde kendime söz veriyordum. Fakat hayat koşturması içinde insan hep birşeyleri erteliyor. Yok bu da düzelsin, yok bu da tamamlansın ve bunun gibi bizim hareket etmemizi engelleyen birçok sebep. Ve aslında yaşamın gerçekleri olan bu şeylerin düzelmesi , tamamlanmasını beklemek yerine olduğu kadarı ile hareket etmeye çalışmanın daha doğru olduğunu başka birşey size gösteriyor ve öğretiyor.

  Anlatacak ve yazacak çok şeyim var ama kısaca şunu söylemek istiyorum. Yarın rahim ve yumurtalıklarımdan ameliyat olacağım. Biraz riskli bir durum söz konusuymuş O yüzden videonuzu izleyince sizden gelen güzel enerji ile bunu sizinle paylaşmak istedim. Belki işlerinizin yoğunluğundan mailimi geç okuyabilirsiniz ama olsun yine de sizden de güzel bir enerji geleceğini hissediyorum. İnşallah iyileştikten sonra sizin eğitimlerinize katılacağım. Hayatta herşeyin bir zamanı var derler belki de o zaman işte bu süreç içerisinde bulunuyor.

  Size çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Güzel yüreğinizi ve güzel sözlerinizi sağlıklı günlerde paylaşmanız ve bizim de tanışabilmemiz dileğiyle.

  Hayatın güzel renklerinde Sevgiyle ve Huzurla kalın….

  Sibel Akkaya

 2. Haftaya olan çalışmanıza gelmeme kararı almıştım. Fakat kızım gelmek istedi onun gelmesini tercih ettim ayrıca siz tanımasını çok istemiştim ben daha sonra katılırım
  Katılım için uygunmuydunuz?
  Sevgiler
  Gülhanım

  iPhone’umdan gönderildi

Bir Cevap Yazın