Caroline Myss’in bu sözleri bugün söylemek istediklerime bir kapı açtı.

Ölüm bir son ya da talihsizlik olmadığı gibi, bilinç yolunda yürüyenler bedenin ölümünden daha zorlayan küçük ölümler yaşadığını halihazırda biliyor ya da tecrübe ediyor.

Bilincin evrimindeki yol bu şekilde ilerler. Egonun ölümleri ile dolu bir yol. Böyle bir yolculukta olan kişi için hastalığın birincil amacı onu iyileştirmek olmuyor.

Her ne kadar zinde ve rahat olmak bu yaşamda olmanın önemli bir hedefi gibi gösterilse de, asıl olay hastalık, rahatsızlık ya da içinden geçtiğin zor yaşam tecrübesi süresince bilincinin düzeyi.

Kalbin yolunda ilerlemenin başka bir yolu yok. Kalp, yaşama ve ötesine dair her şeyi kapsayacak bir bilince sahip.

Acıların, zorlukların, ölümün içinden geçerken, geçici olanla tanımlanmamayı tekrar tekrar farklı seviyelerde öğrenmek ve yaşam tecrübeni farklı boyutlara taşıyarak özünü keşifte ilerlemek.

Bu farkındalıkla yaşadığında, ölümcül denilen hastalık senin için ‘ölümcül’ olmaktan çıkıp, kalbini sonsuz sevgiye açan, tevekkülünü arttıran bir lütfa dönüşür.

Ölüm konusu tabular arasında. Ancak kalbin yolunda ilerlemenin en büyük ölçüsü ölüm ve doğum arasındaki döngüyü bilinç seviyesinde tecrübe ediş.

Kadim Kalp, sevgi sözcükleriyle, sadece güzel, keyifli ve rahat olanla değil bunların tam tersleri ile olan ilişkinle dengede bir yerde olduğunda açılmaya başlar.

Kalp, yaşama ve ölüme dair hiç bir şeyi dışlamaz, her şeyi kapsar. Aydınlık da, karanlık da aynı şeyin iki yüzüdür. Bu bilinç seviyesinde ne aydınlığa ne de karanlığa tutunma vardır. Engin bir kabullenişle, olanı olduğu gibi tecrübe eden bir teslimiyet bilinci hakimdir.

Bu hal, her şeyin ötesinde Olan’la birlik tecrübesi demektir. Öz’ünle, Kalp Gözü açık yaşamak demektir.

Ölüm Sanatı, uzundur paylaşmak istediğim konulardan bir tanesi. Yakında bir inziva ile bu konuda derinleşme fırsatımız olacak, kendini hazır hissedenlerle.

Sevgilerimle,

Gülenay Pema


Yaklaşmakta Olan Eğitimler

• 26-28 Nisan 2019, Kalbin Yolu İnzivası – İç-Çocuk & İç-Baba, ArıKuşu Retreat, Bodrum (Yerler doldu)

• 15-19 Mayıs 2019, Vipassana Meditasyon İnzivası, ArıKuşu Retreat, Bodrum (Yerler doldu)

• 24-26 Mayıs 2019, Kalbin Yolu İnzivası – İç-Çocuk & İç-Anne, ArıKuşu Retreat, Bodrum (Kayıtlar açık)

• 27-30 Haziran 2019, Kadın Bilgelik & Şifa Sanatı Kampı, ArıKuşu Retreat, Bodrum (Kayıtlar açık)

• 5-7 Temmuz 2019, Gizemli Dişilik Kampı, ArıKuşu Retreat, Bodrum (Kayıtlar açık)

• 11-14 Temmuz 2019, Ruhunu Tazele – Kundalini Yoga Arınma ve Zindelik Kampı, ArıKuşu Retreat Bodrum

• 27 Eylül-27 Haziran 2020, Meditasyon Eğitmenlik Prog. 300 Saat, ArıKuşu Retreat, Bodrum

———————————————————

Eğitimler hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için tıklayın.

*Gülenay Pema’nın verdiği eğitim ve makalelerden haberdar olmak için sağ tarafta yer alan ‘Blog’u Takip Et’ kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın