Afrika’daki Himba kabilesinin insanın kalbini ısıtan yaşam ritüelini paylaşmıştım bir kaç yıl evvel. Geçtiğimiz günlerde bu ilham dolu geleneği tekrar paylaştım. Hakiki insani değerleri yaşatan o kadar çok gelenek, örf ve adet var ki, bilmememizin nedeni popüler kültüre karışmamış olmaları. Günümüzde popüler olanlar ön planda ve daha çok duyurulur, yayılır ve eğer altı boşsa etkisi de bir o kadar hızlı geçer gider.

Kadim gelenekler duyurulmayı beklemez, anons beklemez, işlevlerini yerine getirir ve gitmesi gerekiyorsa da bu alemdeki görevini tamamlayıp başka boyutta devam eder. Zira evrende hiç bir şey yok olmaz.

Başka bir örnek olarak Maya Medeniyeti geliyor aklıma. Arkalarında muazzam ipuçları bırakarak gittiler, farklı boyutta devam ediyorlar.

Lafı daha fazla uzatmadan Himbalar’ın enfes geleneğini aktarmak isterim.

“Bugün Afrika’da varlığını sürdüren kabileler arasında Himbalar, çocukların doğum günlerini doğdukları tarihe ya da gebe kaldıkları zamana göre değil de, annenin çocuk sahibi olmaya karar verdiği güne göre hesaplayan az sayıdaki kabilelerden biridir.

Bir himba kadını çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde, uzaklara gider ve kendi başına bir ağacın altına oturur. Gelmek isteyen çocuğun şarkısını duyana kadar sessizliği dinler. Bu çocuğun şarkısını işittiğinde, çocuğun babası olacak adama gelir ve şarkıyı ona öğretir. Çocuğa hamile kalacağı ilişkiyi yaşadıklarında, çocuğun şarkısını ona bir davet olarak birlikte söylerler.

Gebe kaldığında, anne bu şarkıyı ebelere ve köyün yaşlı kadınlarına öğretir, öyle ki, çocuk doğduğunda, yaşlı kadınlar ve insanlar, doğan bebeğin etrafında toplanır ve ona hoşgeldin demek üzere, çocuğun şarkısını söylerler. Çocuk büyüdükçe şarkısı diğer köylülere de öğretilir. Eğer çocuk düşer veya yaralanırsa biri onu kaldırır ve ona çocuğun şarkısını söyler. Ya da çocuk harika bir şeyler yaptığında, ergenlik törenlerinden geçmeye başladığında, bu kişiyi onurlandırmanın bir yolu olarak, köylüler ona kendi şarkısını söylerler.

Himba kabilesinde, çocuğun şarkısının tüm kabile üyeleri tarafından söylendiği bir diğer durum daha vardır. Eğer bir Himba kabile üyesi kadın ya da erkek bir suç işler ya da Himba toplumsal normlarına aykırı bir şey yaparsa, köylüler onu köy merkezine çağırır ve topluluk etrafını çevirirerek hep birlikte ona doğum şarkısını söylerler.

Himbaların doğruluğa çağırma yolu bir ceza değil, bir sevgi ve kimlik hatırlatmasıdır. Kendi şarkınızı fark ettiğinizde, bir başkasını incitecek herhangi bir şey yapma arzusu ya da gereksinimi duymazsınız.

Evlilikte şarkılar birlikte söylenir. Ve son olarak, bir Himba kabile üyesi yatağına uzandığında, ölmeye hazır olduğunda onun şarkısını bilen herkes toplanır ve şarkıyı söyler.

O kişinin şarkısı son kez söylenir.” A.Rahmi Görkey

📷Ian Macharia

Bir Cevap Yazın