Sessiz Meditasyon İnzivası

1044750_627901627229357_1259622517_nSessiz meditasyon inzivaları 3 gün konaklamalı ve 1 tam gün günübirlik olarak düzenlenerek hem meditasyona yeni başlayanlara hem de meditasyon deneyimi olanlara hitap etmektedir.

Her inziva, oluşan grup dinamik ve enerjisi ile şekil almakta, teori ve pratik grubun durumuna göre eğitmen tarafından düzenlenip, meditasyon için uygun şartlar ve ortam yaratılmaktadır.

Genel Anlamıyla Meditasyon Nedir?

Meditasyonun amacı kişisel dönüşümdür.

Meditasyona başlamadan evvelki “ben” ile sonraki ben aynı değildir. Meditasyon sizi düşüncelerinizi, sözlerinizi ve eylemlerinizi derinden farkına varmanızı sağlayacak hassasiyete getirerek karakterinizi değiştirir.

Bencil düşünceler ve kibir buharlaşır. Zihin sakin ve dengeli olur. Ve yaşamınız kolay bir akış halini alır.

Meditasyon doğru şekilde yapıldığında sizi hayatın iniş çıkışlarına hazırlar. Gerginlik, korku ve endişe azalır. Huzursuzluk azalır ve tutkular ılımlı bir hale gelir.

Olaylar yerli yerine oturmaya başlar ve yaşamınız zorlu bir uğraş yerine kolay bir akış halini alır. Bunların hepsi ise kendimize ve dolayısıyla başkalarına anlayış ile olur.

Meditasyon, konsantrasyon ve düşünme gücünü keskinleştirir. Sonra, parça parça, bilinçaltının motifleri ve mekaniği daha net bir hale gelir. Objektif olan sezgi yetisi gelişir.

Düşünceler netleşir ve olayları olduğu gibi algılama durumu oluşur. Bulanık ve hayal ürünü olmayan, net ve berrak bir zeka açığa çıkar.

Teknik:

Sessiz meditasyon inzivaları esoterik ve güçlü bir teknik olan Vipassana tekniğini baz almaktadır. İnzivalar katılımcılara özlerine dönebilecekleri, öz-benliklerindeki sonsuz varlığı hatırlayabilecekleri eşsiz bir ortam sunar.

İnzivanın 1/3’lik bölümü konsantrasyonu arttırmaya yönelik tekniklere ayrılmıştır. Konsantrasyon teknikleri arasında Budist konsantrasyon tekniklerinden Anapana ve esoterik çakra öğretileri, özel olarak seçilmiş, çakra titreşimlerini arttırmaya yarayan müzikler eşliğinde uygulanır.

Meditasyonu yöneten hoca konsantrasyon ve meditasyon için uygun ortamın oluşmasını sağlar ve sürekliliğini gözetir. Bu nedenle inzivalarda daha yoğun bir konsantrasyon ve meditasyon ortamı sağlanır.

Tam günlük inzivaların yanı sıra konaklamalı olarak 3 günlük tamamiyle sessizlik içersinde düzenlenen meditasyon kurslarında, kişinin dışarı ile izolasonu (Pratyahara) sağlanarak, konsantrasyon (Dharana) ve derin yoğuluk (Dhayana) halleri adım adım öğretilir ve bunları tecrübe edebilmesi için gerekli ortam yaratılır.

“Siz kişisel seçiminizle öğrenci olmazsınız; o bir kişisel iradeden çok, bir kader meselesidir. Öğretmenin kim olduğu önemli değildir – onlar hepsi sizin iyiliğinizi isterler. Önemli olan öğrencidir – onun dürüstlüğü, ciddiyeti ve içtenliği. Doğru mürit daima doğru mürşidi bulacaktır.” – Nisargadatta Maharaj

Eğitmen:

Meditasyon eğitmeni Gülenay Pema Antep hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kayıt & Detaylı Bilgi:

Bir sonraki inziva için kayıt olmak ve bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Önemli Not:

Gülenay Pema Antep’in yayınladığı makaleler ve verdiği eğitimler tıbbi tedavi ya da öneri niteliği taşımamaktadır. Eğitim/İnzivaya katılım, Sözleşme ve eki niteliğindeki Katılım Formu’nun gönderilmesi akabinde verilen bilgilerin Gülenay Pema Antep tarafından değerlendirilmesi sonucunda onaylanacaktır. Katılım formunun eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. İnziva katılımı için sağlıklı (fiziksel-zihinsel-duygusal) olmak şarttır. Psikolojik destek alan ya da son 3 yıl içinde almış adaylar ile bu yönde depresyon, panik atak, manik depresyon vb. tanı ve teşhisler ile tedavi görmüş, ilaç kullanmış kişilerin katılımları kabul edilmemektedir. Bu eğitimler/inzivalar sağlık hizmeti niteliğinde bir terapi, teşhis, tanı veya tedavi olmayıp, eğitim/inzivaya gelecek kişiler bunun bilincinde olup programa başvuru kendi iradelerine bağlıdır. Gülenay Pema Antep veya asistan eğitmenlerinin bu konuda herhangi bir sorumluluğu yoktur.

 

Bir Cevap Yazın