Spiritüel ya da manevi yolda ilerlerken hiç farkına varılmadan düşülen tuzaklar vardır. #Spiritüelego tanımını duymuşsunuzdur. Bu çağa gelinceye kadar -ki halen de bu böyle devam ediyor özellikle de ailevi ve kültürel gelişim sürecinde sağlıklı bir öz-güven ve onay alamadıysak- öz-güven yerini gururlu ve kibirli bir duruşa bırakıyor.

Onay alamayan birey bu içsel eksikliği dışarıdan almak için oldukça yaratıcı yollar, kimlikler, şekiller geliştiriyor ve kendini bu onay arayışı sırasında oluşturduğu kimlikte kaybediyor. Dünya da gururlu kişiyi öz-güveni yüksek sanarak alkışlıyor, örnek alıyor ve takip ediyor. Oysa altında yatan çok sinsi bir ‘yetersizlik’ enerjisi sızıyor etrafa.

Bu kimliğin şemali aranan onayın şekli ile doğru orantılı. Eğer manevi yolda olmak size iyi geliyorsa o zaman spiritüel bir şeyin uzmanı olmak da o onayı alma yolunda kullanılabilir altbenlik tarafından. Bu konularda çok yetenekli olabiliriz, ama spiritüel ünvanların altında yatan gölge benliğe çok iyi bakmamız gerekir.

SpiritualBypassing diğer bir terim; Spiritüel Pas Geçiş diyebiliriz şimdilik. Spiritüel konuları kullanarak kendi gölgelerine bakmaktan kaçınmak.

Kalbe doğru ilerlerken yaşadığımız yüksek tecrübeler bize tevazu yolunda öğretilerle gelmedikçe altbenliğin gölgelerini besleyecek ve spiritüel egonun tuzaklarına kolayca düşeceğiz.

Sağlıklı bir alçakgönüllüğe sahip olduğumuzda gururla, kibirle güç kazanmaya, onay almaya çalışan kimlikten ayrılmaya başlarız. Bu da esasen oldukça ‘sıradan’, sade bir duruştur. @sadhguru derki ‘O kadar sıradan ol ki, sıradışı ol’.

Kalbin yolunda her gösterge öz-keşifi gösterir ve dışarıdan beklediğimiz her şeyin bir yoldan sapma olduğunu hatırlatır. Bu masumhane spiritüel olma çabası dahi olsa.

Ne kadar acı verici veya rahatsız edici olursa olsun, kendimize “bakmaya” istekli miyiz? Gölgelerimize cesaretle bakıp onları geride bırakmadıkça, Öz’ü gölgede bırakmaya devam edecekler.

Gülenay Pema

Güncel Eğitim Takvimi

Online Gizemli Dişilik Eğitmenlik Prog. – 155 Saat, 18 Aralık

– Online Öz’e Yolculuk – 5 Hafta (Ön Şart: İçimdeki Çocuğa Yolculuk 1 ve 2. Seviye)

– Online Zor Zamanlarda Kalbe Bağlanma 2. Seviye (1. Seviyeyi alan eski öğrenciler için)

– Online İçimdeki Çocuğa Yolculuk 1 & 2. Seviye (8 hafta)

Bir Cevap Yazın