Mevlana’nın, Nisargadatta Maharaj’ın ve Hallaç’ın  bahsettikleri “öz”ün katmanlarını tecrübe etmek için niyet ettiğimiz 1-3 Haziran, Kaz Dağları’ndaki 3 günlük sessiz meditasyon inzivası, esrarengiz Ida Dağı’nın oksijeni bol, zeytin dalı kokan atmosferinde gerçekleşiyor.

Daha fazla bilgi ve kayıt için tıklayınız.

Meditasyonun Amacı Nedir?

Meditasyonun amacı kişisel dönüşümdür.

Meditasyona başlamadan evvelki “ben” ile sonraki ben aynı değildir. Meditasyon sizi düşüncelerinizi, sözlerinizi ve eylemlerinizi derinden farkına varmanızı sağlayacak hassasiyete getirerek karakterinizi değiştirir.

Bencil düşünceler ve kibir buharlaşır. Zihin sakin ve dengeli olur. Ve yaşamınız kolay bir akış halini alır.

Meditasyon doğru şekilde yapıldığında sizi hayatın iniş çıkışlarına hazırlar. Gerginlik, korku ve endişe azalır. Huzursuzluk azalır ve tutkular ılımlı bir hale gelir.

Olaylar yerli yerine oturmaya başlar ve yaşamınız zorlu bir uğraş yerine kolay bir akış halini alır. Bunların hepsi ise kendimize ve dolayısıyla başkalarına anlayış ile olur.

Meditasyon, konsantrasyon ve düşünme gücünü keskinleştirir. Sonra, parça parça, bilinçaltının motifleri ve mekaniği daha net bir hale gelir. Objektif olan sezgi yetisi gelişir.

Düşünceler netleşir ve olayları olduğu gibi algılama durumu oluşur. Bulanık ve hayal ürünü olmayan, net ve berrak bir zeka açığa çıkar.

Teknik:

Konaklamalı olarak 3 ve 8 günlük tamamiyle sessizlik içersinde düzenlenen Tantrik Vipassana Meditasyon kurslarında, kişinin dışarı ile izolasonu (Pratyahara) sağlanarak, konsantrasyon (Dharana) ve derin yoğuluk (Dhayana) halleri adım adım öğretilir ve bunları tecrübe edebilmesi için gerekli ortam yaratılır.

Güçlü esoterik konsantrasyon tekniklerinin uygulandığı Tantrik Vipassana Meditasyon’unun ilerleyen günlerinde Ramana Maharshi’nin “Ben Kimim” (Who Am I) tekniğine odaklanılarak “öz”e inmek amaçlanır.

“Siz kişisel seçiminizle öğrenci olmazsınız; o bir kişisel iradeden çok, bir kader meselesidir. Öğretmenin kim olduğu önemli değildir – onlar hepsi sizin iyiliğinizi isterler. Önemli olan öğrencidir – onun dürüstlüğü, ciddiyeti ve içtenliği. Doğru mürit daima doğru mürşidi bulacaktır.” Nisargadatta Maharaj

Eğitmen:

Gülenay Pema hakkında bilgi almak için tıklayınız.

“Ben O’yum” öğretisi ile tanıdığımız Nisargadatta Maharaj’dan alıntılar:

“Hiçbir şey olmadığımı gördüğümde bu, hikmettir. Herşey olduğumu gördüğümde bu, sevgidir. Hayatım bu ikisi arasında gidip gelmekten ibarettir.”

“İçinizden ne yapmak geliyorsa onu yapın. Kendinize zorbalık etmeyin. Şiddet sizi katı ve donuk hale sokar. Yolunuza engel olarak dikildiklerini düşündüğünüz şeylerle savaşmayın. Sadece, onlarla ilgilenin, onları gözlemleyin, sorgulayın. Bırakın olsunlar -iyi ya da kötü. Fakat kendinizi onlara sakın kaptırmayın.”

“Eğer ihtiyacınız olmayanları istemezseniz ihtiyacınız olan şeyler size gelecektir. Ama pek az kimse bu tamamen tutkusuzluk haline erişebilir. O çok üstün bir durumdur. Özgürlüğün hemen eşiğidir.”

“Siz kişisel seçiminizle öğrenci olmazsınız; o bir kişisel iradeden çok, bir kader meselesidir. Öğretmenin kim olduğu önemli değildir – onlar hepsi sizin iyiliğinizi isterler. Önemli olan öğrencidir – onun dürüstlüğü, ciddiyeti ve içtenliği. Doğru mürit daima doğru mürşidi bulacaktır.”

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın