Ya dışındasın çemberin ya da içinde…

photo

Bu gece paylaşacaklarımı dürüstlükle okumak, yüzleşmek cesaret isteyecek. Yarın sabah Aslan burcunda gerçekleşecek Dolunay etkisi olsa gerek, böyle net ve cesur bir yazı paylaşıyorum. Aslına bakarsanız, verdiğim eğitimler ve özellikle birebir yaptığımız çalışmalarda, her insanda olan “gölgeler” ile yüzleşmeler yaşanıyor. Çocukluktan kalan acılı izler, düğümler çözülmek üzere sandıklardan gün yüzüne çıkarılıyor.

Kendini bilme yolu cesurların yoludur, adanmışların yoludur. Kendinden daha Yüce olanı görmeden, oraya doğru ilerleme cesaretinde bulunanların yoludur. Kendini, sonunu görmediği bir uçuruma, kalbinde çocuksu bir güvenle atabilenlerin yoludur. Gerçek Sevgi’nin tohumlarını atma yoludur.

Görmediğine ulaşmaya çalışmanın verdiği yücelik, kutsallık ve azimin de elbet mükafatı muazzamdır.

“İnsan merkezi olmayan bir çember gibidir. Yaşamı yüzeyseldir; yaşamı yalnızca çeperdedir. Dışarıda yaşarsın, asla içeride yaşayamazsın. Bir merkez bulunmadığı sürece içeride yaşayamazsın. İçeride yaşayamazsın, aslında bir içerisi yoktur. Merkezsizsin, yalnızda dışarısı var. İşte bu yüzden içerisi hakkında konuşup duruyoruz, içeriye nasıl gidileceği, insanın kendini nasıl bileceği, nasıl işleyeceği hakkında konuşup duruyoruz, ama bu sözler gerçek bir anlam taşımıyor. Sözcüklerin ne anlama geldiklerini biliyor, ama ne anlama geldiklerini hissedemiyorsun çünkü asla içeride değilsin. Asla içeride olmadın.

Yalnızken bile zihninde kalabalıksın. Orada dışarıda kimse yokken sen yine de içeride değilsin. Diğerlerini düşünmeye devam ediyorsun; dışarıda hareket etmeye devam ediyorsun. Uykunda bile başkalarını düşünüyorsun, içeride değilsin. Yalnızca çok derin uykuda, düş yokken, içerdesin, ama o zaman bilinçsiz oluyorsun. Bu gerçeği hatırla: Bilinçli iken asla içeride değilsin ve derin uykuda içeride iken bilinçsiz oluyorsun. Bu yüzden bütün bilincin dışarıdan oluşuyor. Ve ne zaman içeriye gitmekten bahsetsen, sözler anlaşılıyor, anlamı anlaşılmıyor. Çünkü anlam sözlerle aktarılamaz, anlam deneyimden gelir.

Sözcükler anlamsızdır. Ben “içerisi” dediğimde sözcüğü anlıyorsun. Ama yalnızca sözcüğü, anlamını değil. İçerinin ne olduğunu bilmiyorsun çünkü bilinçli olarak hiç içeride bulunmadın. Zihnin hep dışadönük. İçsel olanın ne anlama geldiği ya da ne olduğu hakkında hiçbir duygun yok. Devamını okumak için tıklayın.

One thought on “Ya dışındasın çemberin ya da içinde…

  1. ok teekkrler.. Tam da duymaya ihtiyacm olduu anlarda yle gzel yazlara rastlyor veya yle ho eyler yayorum ki, o zaman bieylerin beni hep ileriye tadna ve aaya ekilmeme izin vermediine emin oluyorum. Siz de farkndalm artryorsunuz, tekrar teekkrler 🙂

    Date: Sat, 26 Jan 2013 20:27:02 +0000 To: cheikho_83@hotmail.com

Bir Cevap Yazın