Fotoğraf: Gülenay PemaGünler, haftalar, yıllar göz kapatıp açıncaya kadar geçiyor. Geçiyor ama geriye dönüp baktığında, anda yaşadığın huzur, tatmin ve mutluluğa geçen yılların nasıl da katkıda bulunduğunu görüyorsun.

Yaşam denilen oyunda kendimi her geçen gün daha farklı bir güne uyanır buluyorum. Yeni, taze, farklı bir gün.

Hal böyle olunca insan kendindeki bu hızlı dönüşüm ve değişimi pek farkedemiyor, anda yaşadıkça geçmiş, geçmişe ait oluyor. Gelecek ise hatrıma gelmeyen bir olgu.

Dönüşen yönler, düşünce kalıpları, sarılan yaralar, şifalanan kalp ile insan bambaşka biri oluyor. Daha samimi, daha kalpten, daha dürüst ve en önemlisi daha gerçek.

Daha gerçek olduğunda, iletişimin filtresiz, kızınca kızgın, üzgünsen üzgün, sıkıntılıysan sıkıntılı, mutluysan mutlu, ne isen o. Roller, maskeler iniyor.

Kalbin yolundaysan maskeler inmek zorunda. Ne kadar acı, utanç verici ve gurur kırıcı olsa da. Hakiki bir ifade ile yaşamı yaratmak istiyorsak sahte yönlerimizi, kendimize söylediğimiz yalanları bırakmaya istekli ve cesaretli olmak gerekiyor.

Zor bir yol doğru, manevi olgunluğun bir bedeli var doğru. Neden materyal şeylerin bedelini ödemekten çekinmiyor, manevi olgunluğun bedelini ödemekten çekiliyoruz. Bu bedel hakiki emek vermek, sahtelikle yüzleşmek, suçlama oyunundan çıkmak, öc yeminlerini bozmak ve her an kendi kalbine sormak; ‘sevgi şimdi nasıl ifade buluyor kişiliğimde?

Verdiğin emeğin, aldığın yolun doğruluğu ise kurduğun yakın ilişkilerle doğru orantılı. İlişkiler yaşamın üniversitesi diye boşa demiyor üstadlar.

Kalbinin yolunda dürüstçe, öz-sorumluluğunu alarak yürümenin en güzel talimi ilişkilerde, özellikle de eşimizle kurduğumuz yaşamda.

Öyleyse ilişkilerimizde yeni bir niyetimiz olsun: Daha farkında, daha dürüst ve kendi sorumluluğumuzu alarak kalbin yolunda sağlam adımlarla yürüyebilelim. Yakın ilişkiler vasıtasıyla gelen bu ayrıcalık Yaradan’ın lütuflarından en güzeli.

Sevgiler,

Gülenay Pema


Güncel Eğitim Takvimi

• 22 Şubat – 3 Mart, Pema ile Hindistan İnzivası (Öğrencilere özel)

• 9 Mart, Pema ile Sufi Meditasyonu, Rishikesh, Hindistan

• 15-17 Mart, Pema ile Sufi Meditasyon İnzivası, Rishikesh, Hindistan

• 23 Mart, Pema ile Sufi Meditasyonu, Rishikesh, Hindistan

• 11 Nisan – 13 Ağustos 2019, YogANA Kadınlar için Yoga Eğitmenliği Prog. 200 Saat – ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 26-28 Nisan 2019, Kalbin Yolu İnzivası – İç-Çocuk & İç-Baba, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 2-5 Mayıs 2019, Kadın Bilgelik & Şifa Sanatı Prog.160 Saat, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 15-19 Mayıs 2019, Vipassana Meditasyon İnzivası, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 24-26 Mayıs 2019, Kalbin Yolu İnzivası – İç-Çocuk & İç-Anne, ArıKuşu Retreat, Bodrum

• 5-7 Temmuz 2019, Gizemli Dişilik Kampı, ArıKuşu Retreat, Bodrum

———————————————————

Eğitimler hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için tıklayın.

*Eğitim ve makalelerden haberdar olmak için sağ tarafta yer alan ‘Blog’u Takip Et’ kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.

One thought on “Yaşam Denen Oyunda…

Bir Cevap Yazın