Harika Sabahlara Uyanmak İçin…

gulenay pemajiGüne nasıl başlıyorsunuz? Kahvaltı etmemiş, yarı uyanık halde evden apar topar çıkana kadar alarmın ertele düğmesine mi basıyorsunuz? Yoksa yatakta yatıp telefonunuzla epostalara göz gezdirip gün içerisinde sizi nelerin beklediğiyle ilgili strese mi girmeye başlıyorsunuz? Sabah rutininiz veya onun yokluğu gününüzün kalan kısmını oldukça etkileyebilir.

Güne gergin, aç ya da fazla kafein almış olarak başlarsanız çalışırken ya da diğer herhangi bir planınızı gerçekleştirirken en iyi performansınızı sergileyemeyeceğinizi muhtemelen gayet iyi biliyorsunuz. Ancak sadece bununla da kalmıyor kendinizi aynı zamanda kaçınılmaz olarak hormonel dengesizlik yaratan yükselmiş kan şekeri ve kortizol yüklemesine de hazırlamış oluyor ve kendinizi adet öncesi sendromu, adet düzensizliği, sancı, şişkinlik, akne ve daha birçok belirtiye açmış oluyorsunuz. Güne nasıl başladığınız, bu anlamda tüm ayınızı da etkiliyor. Bir kötü sabah bile adet döngünüz için felaket anlamına gelebilir.

Yoğun güne kendinizi hazırladığınızda sabahlar huzur dolu, kendinize ayırdığınız kutsal anlar olabilir.

Her zaman duyduğumuz bir şey vardır; bazı insanlar sabah insanıdır bazılarıysa sabahlardan nefret eder. Bunun ne kadar iyi uyuduğunuzla da ilgisi var. Günü başında enerjik ve pozitif hissetmek elbette yeterince dinlenmiş olmanızla çok ilgili. Ancak her şey bundan ibaret değil. İyi dinlenilmiş bir geceyi aceleci ve telaşlı bir sabahla ziyan edebilirsiniz de. Hani şu ofiste dingince süzülen, işleri halleden sonra akşam olunca gerekeni yapmış, tatmin olmuş ve rahat bir şekilde evine dönen kadınlar vardır ya? Onlar muhtemelen bu sabah olayını çözmüşlerdir.

Sabah rutininizi değiştirmek mutluluğa, hormonel sağlık sorunlarınızın tedavisine ve mükemmel adet dönemleri geçirmenize giden yolda ilk adım olabilir. Sabahlar konusunda ustalaşmak, bir tür temel yaşam becerisidir. Hatta iyi bir sabah rutininin, hayatınızı değiştirebileceğini söyleyecek kadar bile ileri giderim!

Birden fazla sabah rutinim olabilir mi?

Benim her gün için aynı sabah rutinim yok. Elbette hayır. Her gün aynı fiziksel, zihinsel ya da duygusal durumda olmazsınız. Bir kadınsınız ve gayet döngüselsiniz. Sabahlarınızdan en fazla düzeyde fayda sağlamak için döngünüze göre hareket etmeli ve her zaman iyi hissettirmeyebilecek katı bir planı zorlamaya çalışmamalısınız. Sabah rutininizi hormonel döngünüze uyacak şekilde değiştirmek, normal bir sabah rutinini alıp onda modern kadınlığın gereklerine göre büyük bir değişim yapmaktır. Bu ayrıca bir rutine bağlı kalmayı çok daha kolay hale getiriyor çünkü günün rutini sabah kalktığınızdaki hislerinizle uyumlu olmalıdır. Ayrıca sabah rutininize dair döngüsel farkındalığınızın olması size hemen takip edeceğiniz bir taslak sağlar.

Bu şu demek oluyor ki benim aylık döngümün ilk yarısı için bir sabah rutinim, diğer yarısı için de başka bir rutinim var. Bu kadar basit ama bir o kadar etkili.

Aylık döngüsünün ilk yarısında sabah rutini (adet sonrasından yumurtlama dönemine kadar)d7014160b422

  1. Uyanıp büyük bir bardak limonlu su içmek.
  2. Kahvaltıyı hazırlamaya başlamadan önce bedeni esnetip birkaç hafif yoga uygulaması yapmak.
  3. Avokado, yaban mersini, ıspanak, keten tohumu, badem sütü ve tarçınlı bir smoothie yapmak.
  4. Sonra masaya oturup bir gece öncesinden hazırladığınız yapılacaklar listesini değerlendirmek. Akşamları bir gün içerisinde neler yapabileceğiniz konusunda oldukça iddialı olabilirsiniz ama sabah olduğunda kendinize o listeyi gerçekçi bir bakış açısıyla gözden geçirme imkanı verin. Bir ya da iki maddeyi hemen listeden çıkartmayı seçebilirsiniz mesela. Bunu yapmak bir tür rahatlama da sağlar ve önünüzdeki gün için özgüveninizi ve enerjinizi arttırır.
  5. Çalışmaya başlamadan önce sessizce kalbinizle bağlantıya geçmek için vakit ayırın. Ve akabinde bir arkadaşınızı arayarak, sevdiğiniz bir kişiye sarılarak ya da biraz daha meditasyonda kalarak sürdürülebilir..

Aylık döngünün ikinci yarısında sabah rutini (yumurtlama sonrasından adet dönemimin sonuna kadar)

  1. Uyanıp sıcak bir ekinezya yaprağı çayı içmek.
  2. Kahvaltı yapmadan önce bedeni esnetip birkaç hafif yoga uygulaması yapmak.
  3. Döngümün bu kısmında benim seçimim karbonhidrat oranı yüksek bir kahvaltıdan yana oluyor ve karabuğday veya kinoa yanında yumurta ve sotelenmiş yeşillikler gibi tahıl bazlı yiyecekler içeriyor.
  4. Biraz İçsel gözlemleme ile değerlendirme yapmak için zaman ayırıyorum. Sizi rahatsız eden bir konuyu halletmek için bir arkadaşınızı arayabilir veya oturup bir süre günlük yazabilirsiniz. Şu anda hissettiklerinizi dışa vurup size en iyi hissettirecek şekilde dile getirmek iyi gelir.
  5. Biraz asabi ve dengeniz bozuk olarak uyanırsanız enerjinizi yükseltip yeniden canlanmak için 5 maddelik bir şükür listesi hazırlayın. Eğer bu asabiyet hali fazlaysa ve aşması zor geliyorsa beslenme ve yaşam tarzınızı yeniden gözden geçirip kendi bedeninizde bir sonraki döngünüz için yeni bir yaşam şekli denemekte fayda var demektir.

Sabah rutininizi aylık döngünüze göre oluşturmak, hayatınızda döngüsel uyum sürecine başlamanın harika bir yoludur. Ben kadınlara döngüsel uyulmama sağlayan alışkanlıkları katmanlar halinde uygulamayı öğretiyorum. Bunlar hormonların için doğru yiyecekleri yemekten, egzersizlerini değiştirmeye, ilişkide döngüsel farkındalık bakış açısı benimsemeye kadar her şeyi aynı anda dönüştürmeye çalışmak yerine bu alışkanlıkları kademe kademe edinmeyi öğretiyorum. Sabahlarınızda bu değişimi yapmanın ruh haliniz, enerjiniz ve adet sağlığınız üzerindeki faydalarını gördüğünüzde gününüzün kalan kısmını da aynı şekilde şekillendirmek isteyeceğinizden eminim.

Bedeninizin gerçek anlamda nasıl çalıştığını bir kez anladığınızda sonunda size göre olan ve gerçekten işe yarayan sağlık seçimlerini yapmaya başlayabilirsiniz!

Bunu yapabilirsiniz, beden biliminiz sizin yanınızda!

Sevgilerimle,

Gülenay Pema

Gülenay Pema Eğitim Takvimi

🌻 Gizemli Dişilik 1 – 11 Mayıs, Şişli (Kontenjan doldu)

🌻 Vipassana Meditasyon İnzivası – 27-29 Mayıs, Aytepe, İzmit

🌻 Gizemli Dişilik Eğitmenlik Prog. 130 Saat – 16 Haziran-Aralık, Aytepe, İzmit

🌻 Gizemli Dişilik Kampı – 23-26 Haziran, Yediburunlar, Fethiye

🌻 Mistik Tanrıça Ritüeli – 18-21 Ağustos, Yediburunlar, Fethiye (Kontenjan açıldı)

🌻 YogANA Eğitmenlik Programı 200 saat – 29 Eylül- Haziran 2017, Aytepe, İzmit

🌻 Gizemli Dişilik 1, Gizemli Dişilik Dönüşüm gibi takvime eklenen ve kontenjanı çabuk dolan eğitimler açıldığında haberdar olmak için email listemize kayıt olabilirsiniz: gulenaypema@gmail.com

🌸 Eğitim detayları için: www.gizemlidisilik.com

🌸 Gülenay Pema hakkındaki bilgiler için http://gulenaypema.com/hakkinda

*Gülenay Pema’nın verdiği eğitim ve yayınlanan makalelerden haberdar olmak için sağ taraftaki ‘Blog’u Takip Et’ kutusuna email adresinizi bırakabilirsiniz.