İç Baba & İç Çocuk

Babamızla ya da babalık görevini yerine getiren kişiyle (ya da babanın yokluğu ile) ilişkimiz yaşımız kaç olursa olsun devam eder. Bu ilişki fiziksel bir yakınlığın yanısıra esasen enerjetik bağlardan meydana gelir. Babanız bu yaşamdan ayrılmış dahi olsa onunla kurduğunuz ilişkinin etkileri şu andaki karakterinizi yansıtır.

Baba, maskülen enerjinin yaşamımızdaki ilk taşıyıcısıdır. Daha bebekken, maskülen enerji ne demek içgüdüsel olarak baba kanalından öğrenmeye başlarız. Kişisel bir imaj olarak psişemize kodlu olduğu kadar, diğer tüm insanlarla birlikte kolektif bilinçaltında da var olur.

Baba fiziksel olarak yanınızda olup, duygusal olarak sizinle sizin ihtiyacınız olduğu şekilde bağ kurmamış/kuramamış olabilir. Bu bir çok kişi için böyledir. Bu durum çocukta zayıf maskülen imajının oluşmasına neden olur.

Burada bir durumun altını çizmek istiyorum, özellikle çalışmalarıma ve aktardığım öğretiye yeni başlayanlar için; ne babayı ne de anneyi suçlamıyoruz. Onlar da herkes ve tıpkı sizin gibi ellerinden gelenin en iyisini yaptılar/yapıyorlar. Suçlama oyununa düşmüyoruz. Orası çıkışı olmayan bir girdap.

Kalbin Yolu Öğretisi’nde amacımız iç çocuğun yaralarının öz-sorumluluğunu dürütçe almak. Ne kendinizi, ne başkalarını ne de durumları suçlamadan bunu yapmanın yollarını öğreniyoruz çalışmalarımda.

Her çocuk babasıyla ilgili bir ya da birden fazla arketip enerjisine sahiptir; Savaşçı, Bilge Adam, Kral, Aşık.

Yaşamdaki tüm ilişkilerimiz çocukken anne ve babamızla kurduğumuz bu ilişkilerin birer tezahürüdür. Karakteriniz ebeveyn ilişkinizin bir tezahürüdür, diğer etkenlerle birlikte. Bu imajlar anima ve animusu oluşturarak ilişkilerimize etki ederler.

Baba kanalından gelen enerjilerden bazılarını şöyle sıralayabilirim:

⁃ Dış dünya ile kurulan bağ

⁃ Bireysellik

⁃ Sınır koyabilme

⁃ Koruma

⁃ Anne; yuvanın içini, baba dışını temsil eder.

⁃ Yetenekler

⁃ Yaşam amacı

⁃ Kendini etkin ifade

⁃ Kendine onay verebilme

⁃ Öz-Saygı

⁃ Disiplin

⁃ İrade

⁃ Öz-güven

⁃ Hayır diyebilme gücü

⁃ Hedef koyup, ilerleyebilme

⁃ Organize olma

⁃ Kuş bakışı görüş

⁃ Duygulara hakimiyet

⁃ Sağlıklı ve dengeli maskülen enerji

⁃ Odaklanabilme

⁃ Konsantrasyon

⁃ İç-Otorite

⁃ Başarma, çaba

⁃ İçsel güç

⁃ Büyük resmi gören netlik

Kalbin Yolu Öğretisi’nin arkasında yatan gerçek, duygularımızın dünyadaki en önemli ifademiz olmasıdır: gözyaşları ve kahkaha vücudumuzun doğal şifa gücüdür. Son yıllardaki araştırmalar çocukken yaşadığımız deneyimlerimize yetişkin olarak geri dönmeye izin verdiğimizde, uzun yıllar boyunca bizimle olan derin yaralar ve acılardan kurtulabildiğimiz yönünde. Bu çalışma sayesinde, kendi kendimizi iyileştirme ve doğal kabiliyetimize güvenmeyi öğreneceğimiz araçlara sahip olacağız.

Kalbin Yolu İnzivası ile, yaşadığımız sorunların kaynaklarını keşfetmeye olanak vererek yetişkin olarak kim olduğumuz konusunda derinden bilgi edineceğimiz bir yol açıyoruz. Günlük yaşamlarımızda netlik ve farkındalık kazanmamızı, kendimizi en derin şekilde tanımamızı sağlayan kalıcı teknikler öğreneceğiz.

Kullanılan Tekniklerden Bazıları

– Gestalt,

– Somatik,

– Bio-enerjetik,

– Beden-zihin uygulamaları,

– Nefes teknikleri,

– İmgeleme,

– Meditasyon,

– Derin Rahatlama,

– Ses Terapi

ve diğer etkin teknikler kullanılır.

Kalbin Yolu Öğretisinde inzivalar farklı temalarda işlenir ve odağı bu tema çerçevesinde olur.

– İç Çocuk & İç Anne İnzivası

– İç Çocuk & İç Baba İnzivası

– Ben Kimim İnzivası

– Yüksek Benlik ile Buluşma

Kalbin Yolu İnzivaları Gülenay Pema tarafından yönetilir. Gülenay Pema hakkındaki detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

En yakın Kalbin Yolu İnzivası:

13-15 Eylül 2019 – Gülenay Pema ile Kalbin Yolu İnzivası – İç Çocuk & İç Baba, ArıKuşu Retreat, Bodrum

Detaylı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.


Önemli Not:

Gülenay Pema Antep’in yayınladığı makaleler ve verdiği eğitimler tıbbi tedavi ya da öneri niteliği taşımamaktadır.

Psikolojik destek alan ya da son 3 yıl içinde almış adaylar ile bu yönde depresyon, panik atak, manik depresyon vb. tanı ve teşhisler ile tedavi görmüş, ilaç kullanmış kişilerin katılımları kabul edilmemektedir. Bu eğitimler/inzivalar sağlık hizmeti niteliğinde bir terapi, teşhis, tanı veya tedavi olmayıp, eğitim/inzivaya gelecek kişiler bunun bilincinde olup programa başvuru kendi iradelerine bağlıdır. Gülenay Pema Antep veya asistan eğitmenlerinin bu konuda herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Yatırılan kapora kampa 2 hafta kaladan önce yapılan iptallerde iade edilir bu süreden sonra iade yapılamamaktadır. Kayıt olup eğitim almaya başladıktan sonra, herhangi bir sebep olmadan kendi rızasıyla eğitimden ayrılmak isteyen katılımcıların yerleri ayrıldığı ve yerine başka birisi alınamayacağı için tüm kamp ücretini ödeme zorunlulukları vardır. Kampa kayıt yaptırarak bu şartları ve inziva alanı kurallarını (sigara içme yasağı, sessizlik uygulaması, eğitim saatleri vb) kabul etmiş olduğunuzu hatırlatmak isteriz.