Yoga’nın ABC’si Programı

Altı seviyeden oluşan programın yeni 1.seviye sınıfı Eylül 2016'da
Etiler ve Caddebostan'da başlıyor.

Yoga’nın ABC’si programı 6 seviyeye yayılan uzun soluklu ve kapsamlı bir programdır. Dersler haftada iki ya da üç kez teori ve pratik seanslardan oluşur. Katılımcılar yogayı teori ve uygulama ile kapsamlı olarak tecrübe ederlerken, etkili ve kalıcı kişisel dönüşümlere şahit olurlar.

Aşağıdaki form aracılığıyla kayıt olabilirsiniz.

Yoga Nedir?

Yoga ne değildir ile başlamak daha doğru olacak. Günümüzde yoganın ne olduğu ile ilgili bir çok yanlış kullanım var. Yoga, başının üzerinde durup, nefesini tutup, vücudu akrobatik hallere getirebilme becerisi değildir. Evet bunlar Yoga’ya ait farklı uygulamalardan yalnızca bazılarıdır, ama yoga dediğimizde, bir varoluş halinden bahsederiz, belirgin bir yaşam şeklidir Yoga. Kelime anlamı ile yoga, birlik, bir olmak manasına gelir.

Birlik demek, evrensel anlamda “kim olduğunu” tecrübe etmeye başladığımız anlamına gelir. Örneğin, bugün bilim tüm varoluşun bir tek enerjinin farklı formları olduğunu açık seçik, tartışmasız olarak ortaya koyuyor. Eğer bu bilimsel gerçek sizin yaşayan gerçekliğiniz haline gelirse, her şeyi bir olarak tecrübe etmeye başlar ve yoganın içerisinde yaşamaya başlarsınız. Her şeyi kendinizle, kendinizi de her şey ile bir olarak tecrübe etmeye başladığınızda, bu yaşamda nasıl olacağınızı size kimsenin söylemesine gerek kalmaz. Eğer tüm insanoğlunu kendiniz gibi tecrübe etmeye başlarsanız, ahlak değerlerini size birisinin hatırlatmasına gerek kalır mı? Size gelip de “şu kişiye zarar verme, insanları öldürme, çalma” denmesine gerek kalır mı?

Öyleyse yoga yaptığınızda, her şeyi ve herkesi kendinizden bir parça olarak görürsünüz. Ve bu hale yogada “mukti”, nihai özgürlük adı verilir.

Yoga yolunda mesafe kat etmiş üstatların vizyonu gezegenimiz üzerindeki herkesin spiritüel aşamaya gelebilmesi. Bizler de bu vizyonu paylaşarak bu yönde eğitim programları geliştirip uyguluyoruz.

Yoga’nın ABC’si programı kişinin iç kimyasında verimli değişimler yapabilmesi için gerekli güç, netlik ve enerjinin sağlandığı etkin uygulamalarla, fiziksel, zihinsel ve duygusal blokajların azaltılıp, yaşamı dönüştüren kalıcı etkileri destekler.

Sağlık yönünden etkisi kanıtlanmış uygulamalar, astım, migren, diyabet, tansiyon, sindirim sistemi problemleri, kanser ve bir çok kronik rahatsızlığa şifa getirmiştir. Bu fiziksel etkilerin yanı sıra katılımcılar, depresyon, öfke ve huzursuzluk gibi duygusal rahatsızlıklardan özgür kalarak, daha net bir zihne, konsantrasyona ve karar verme yetilerine sahip olurlar.

Yoga’nın ABC’si programı 6 seviyeye yayılan uzun soluklu ve kapsamlı bir programdır. Dersler haftada iki ya da üç kez teori ve pratik seanslardan oluşur. Katılımcılar yogayı teori ve uygulama ile kapsamlı olarak tecrübe ederlerken, etkili ve kalıcı kişisel dönüşümlere şahit olurlar.

Bir üst seviyeye devam edebilmek için ve dersleri anlayabilmeniz için tüm derslere katılım gerekmektedir.

Her öğrencinin gelişimini yakından takip edebilmek amacıyla seviyeler 15 kişilik kapalı gruplar halinde düzenlenmektedir. Her seviye sonunda hazır olan katılımcılar bir sonraki seviyeye geçerler.

Yoga’nın ABC’si Kapsam

Rezonans Yasası” öğretilerinin temelinde yer alıyor. İnsan ile evren arasındaki bu uyum yasası, makro kozmos (evren) ve mikro kozmos (birey) arasındaki birliğin direk olarak tecrübe edilmesinde gerekli olan araçları ve kaynakları sağlıyor. Bu nedenle metodoloji olarak Batı’dan gelen öğrencilere göre uyarlanmış ancak Doğu’nun orjinal, mistik, esoterik ve engin tecrübelerinden ödün verilmememektedir.

Öğrenecekleriniz Konulardan Bazıları:

1. Asanalar’ın fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhani etkilerini öğrenebileceğiniz geleneksel yoga (Hatha Yoga),

2. Doğru duruş ve ve yoga terapi,

3. Kriya Yoga teknikleri ile doğal detox uygulamaları,

4. Pranayama teknikleri,

5. Enerji yönetimi ve bandha’lar,

6. Ezoterik çakra sistemi,

7. Kundalini Yoga temmelli uygulamalar,

8. Yoga nedir? (Raja Yoga, Karma Yoga, Jnana Yoga, Bhakti Yoga)

9. Meditasyon evreleri ve farklı teknikler,

10. Yogik beslenme ve kanseri önleyen ve iyileşmesinde etkin rolünün ispatlanmış oluğu Japon Makrobiyotik beslenme sırları,

11. Mantralar’a giriş, (Bija ve uzun mantralar),

12. Yantralar’a giriş,

13. Mudralar’a giriş,

14. Yama & Niyama

Yoga’nın ABC’si ve YogANA’nın yaratıcısı yaratıcısı Gülenay Pema hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Yoga’nın ABC’si eğitimlerini Gülenay Pema’nın verdiği eğitmenlik programını, staj süresini bitiren ve çalışmalarında tecrübe kazanmış seçili YogANA Eğitmenler’i de vermektedir.

Enerjiyle Çalışmak

Yogada doğada var olan enerji ile çalışılır. Enerji, bedenin çeşitli bölgelerinde direkt olarak algılanabilir, kontrol edilebilir ve saklanabilir. Yoga’nın bu kadar güçlü bir kişisel gelişim aracı olmasının sebebi budur. Enerjiyle çalışmak, içsel dönüşümün temelidir. Eğer enerjinizi değiştirirseniz düşünce şeklinizi değiştirisiniz, düşünce şekliniz değiştiğinde de hayatınız değişmiş olur.

Katılımcılardan Yorumlar

“Bir yıl önce “Yoga” benim için yoğun çalışma hayatında stresimi atmama yardımcı olan, ara ara kendimi çok da bağlamadan katıldığım, ama asla önemli bir zaman dlimini vermeyi düşünmediğim hoş, eğlenceli, güzel insanlarla tanışma fırsatı bulduğum bir aktiviteydi.

1 yıl önce hayatımda bazı şeyleri değiştirme kararı almışken bu defa hiç tanımadığım Pema Hoca’yla da Yoga’ya başlama kararı aldım. Sadece çok etkilendiğim web sitesi ve programları ilgimi çekmişti. Bu arada “dişil enerji” üzerine kendisinden bireysel çalışma seansı almak istediğimde beni grup çalışmasına davet etmişti. 🙂 Pema Hoca sizi hep şaşırtır, disipliniyle, bilgisiyle, iradesiyle, bir çiçek gibi zarafetiyle, söylediğiyle yaptığı her dem aynı olan kişliğiyle ve pek tabii disiplin ve sorumluluk bekleyen ama aynı zamanda çok şefkatli Kali enerjisiyle, verdiği bilgileri birebir uygulayıp kendi hayatındaki yansımaları paylaşmasıyla…

1 yıldır çok düzenli bu derslere katılıyorum en fazla bir kez ders kaçırmışımdır, her ders tutku ve coşku hissiyle dolu geçiyor. Cömertçe aktarılan bilgiler çoğu zaman teknik, bazen de ezoterik. Ama aslolan bizim adanmışlıkla öğrendiklerimizi hayata geçirmemiz ve tecrübe etmemiz. Pema Hoca bunu kendi yöntemleriyle izliyor, hissediyor, geri bildirim veriyor beklentisi hep yüksek. Bense ortalama 14 saattlik çalışma hayatıyla yogayı birşekilde birlikte yürütebilyorum ve Yoga’ya bu derece bağlanmama şaşırıyorum. Verilen teknikler, bilgiler, beslenme yöntemleri, kriyalar, asalanalar, meditasyonlar, inziva programları, dişil enerji çalışmaları, özel konuda yapılan tez şeklinde ödevler  hepsi insanın once zihnini formatlıyor sonra hayatını. Bu çalışmaları yapıp asla aynı insan olmuyorsunuz. Yoga hiç hissetmeden hayatınıza derinlemesine giriyor, uyandığınızda, duş alırken, dişinizi fırçalarken her yerde…

İnsan geçmişi değiştiremiyor. Gelecekse ancak bugün yaptıklarımızla  değişebiliyor. Öyle kolay değil gerçek bir değişimi yakalamak ama umutlu olmak ve tutarlı bir çizgide olmak, huzurlu olmak,  bu işi  aklınız ve kalbinizin bütün olduğunu hissettiğiniz size bilgilerin cömertçe aktığı bir yerde yapmak çok önemli. Buyüzden doğru yerde olduğum için, değişimi her geçen gün kendimde  daha çok hissettiğim için çok mutluyum. Sevgiler.”

—————————————————

“Sevgili Gülenay Pemaji,

Bir gün Paulo Cohelho’nun kitabı Brida’yı okudum. O kitapta anlatılan Brida’nın hikayesi beni çok etkilemişti. Çünkü Brida hayatının bir döneminde şaman bir kadınla karşılaşır ve içindeki değişimler bu karşılaşmayı takip eder. Kendim için de bunu dilemiştim. Çok şükür sevgili Gülenay seninle karşılaştım. Karşılaşmamızdan beri hayatımda çok şey değişi. Hayat beni çeşitli olaylara, yerlere, insanlara sürükledi. Sevgili Prem Baba’nın dediği gibi hayat gizemini her gün tekrar tekrar gösterdi. Hayatın gizemi bana gözükürken fırtınalarda bana sunduğun destek için büyük bir minnet duyuyorum. Derslerde öğrendiğim yoga teknikleri sayesinde bedenimle daha derin bir ilişki içindeyim artık. Beslenme alışkanlıklarım olumlu yönde değişti. Kendime nasıl bakmam ve kendimi nasıl sevmem gerektiğini derslerin ve bizlere anlattıkların sayesinde derinden anlıyorum. Gizemli dişilik çalışmaları, Mistik Tanrıça Ritüeli bunlar ise çok özel çalışmalar. Bir kadın olarak kendi özümü keşfedebilmek büyük bir nimet. Bu beni özgürleştiren bir lütuf. Alışılmış kalıpların dışında kadın olmak ne demek, bir kadın nasıl sever, sevdiği insana nasıl şefkat gösterir, kendini nasıl sever, tüm bu sorulara bu eğitimler cevaplar sundu benim için. Mistik Tanrıça Ritüeli’nde beni etkileyen yüzleşmelerinden birisi Doğa Ana’nınn kızı olduğumu tekrar idrak etmek oldu. Bunu hissedebilmek çok güzel bir duygu. Bugün bir fotoğraf gördüm. Bir yıldırım gökkuşağının yanında belirmiş. Hayatta böyle anlar yaşadığımızda, hem yıldırım hem gökkuşağı altında olduğumuzda,bize sunduğun tüm destek çok değerli. ” Sevgiler

*Programın 6 seviyesi tamamlanmış olsa dahi bu durumum kişiye herhangi bir alanda eğitmen olabilecek altyapıyı sağlamadığına dikkatinizi çekmek isteriz.

5 thoughts on “Yoga’nın ABC’si Programı

  1. Merhaba Gülenay hanım:)

    Bu programa katılmak çok isterdim ama şuanda Bursa’da ikamet ettiğimden buna katılamıyorum. Bu sene sonundan itibaren İstanbul’a geleceğiz ve en kısa zamanda sizinle tanışıp, programlarınıza katılmak çok isterim…Umarım 1 sene içinde tekrarlarını da yaparsınız:)

    Sevgiler

  2. Gülenay hn ben Bahçeşehir de oturuyorum çok uzak etkinliklerinize katılamıyorum . Buraları için bi düşünceniz var mıdır? teşekkürler

Bir Cevap Yazın